| HabarnamJK a întrebat:

M-am decis de data asta! happy

Puteti sa imi spuneti daca aceste chestii vor fi compatibile si vor merge la perfectie / va folosii toata puterea acestora cu urmatoarele? :

Motherboard : AsRock B365M-HDV, Socket 1151

Processor : I5 9400F

Placa video : Nvidia GTX 1050 Ti

Ram : 2x8 GB

Am observat ca pe siteul placii de baza scrie ca suporta gen 9 dar nu stiu daca va folosi toata puterea cpu ului / gpu ului pentru ca nu sunt expert in asta

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Chipsetul ales, B365, are 20 de lane-uri PCIex, deci e ok.
De 16 are nevoie placa video, 4 raman pentru un eventual SSD M.2 NVMe.

(Insa chiar si sa presupunem ca ar fi avut 12 lane-uri, tot nu ai fi fost penalizat mult.)

RAM-ul sa aiba 266MHz, si cea mai mica latenta pe care o gasesti (15 sau preferabil 14. Cu 13 deja devine loterie).

Bottleneck va exista mereu, intr-o mica masura.
Asta depinde de joc, si felul in care e optimizat, felul in care foloseste resursele.
O sa gasesti cu siguranta vreun joc in care placa video sta la 90%, si procesorul la 40 sau 45%.
Asta inseamna bottleneck, dar daca se intampla doar in cate un joc, e normal.
Cand ai asa ceva in toate, e un semn ca ar fi fost de folos un procesor mai slab si o placa video mai puternica.
Sau invers, daca procesorul e folosit ~95% si placa video ~ 40%.

| HabarnamJK explică (pentru NLS):

Mersi

| HabarnamJK explică (pentru NLS):

App, adica ram ul sa aiba 266 mhz? Imi poti recomanda cv?

| NLS a răspuns (pentru HabarnamJK):

2666, placa ta nu duce mai mult.

Iti trimit deseara un model exact daca nu te descurci.

| HabarnamJK explică (pentru NLS):

Ok,mersi

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Merge numai sa pui ramii in dual

| SuperCoolDude a răspuns:

Ar merge un procesor mai bin, parerea mea. Dar poate iti iei separat sau faci un upgrade happy. I7 generatia 10 ar fi bun pentru tine

| 60KgMedusa a răspuns:

Doneaza la Stapinu Str3su pe live 10 Euro si iti zice el?