| IubesteEa a întrebat:

ma doare foarte rau un dinte cariat si e pe cale sa imi cada iar cand trag de el ma doare si nu pot sa il scot oare de ce ma doare asa de taree? e si cariat ce sfaturi imi dati? in afara de a merge la dentist ca mi-a mai scos un dinte si doare f.rau mai ales ca al meu e cariat si e pe cale sa cadacrying

3 răspunsuri:
| anonul a răspuns:

Pune spirt in gura, stiu ca suna ciudat dar daca suporti putin spirt pus cu degetul sau cu vata pe dinte o sa-ti ingete falca si dintele resprectiv, dupa du-te la culcare si maine ar trebui sa fie ok daca nu manci in acea parte si nu-l atingi. Dar cel mai bine ar fi sa mergi la dentist sa ti-l scoata si sa-ti puna altu', succes.

| jonydd a răspuns:

Simplu e cariat atat de rau incat a ajuns la nerv si vai de tine daca a ajuns la nerv incearca sa nu bagi mancare sau altceva la el ca te doare foarte tare te sfatuies sa te duci la dentist si ii spui sati scoata dintele dar sa-ti faca anestezie sau un calmant si dpaia nu mai simti nimic si gata esti free dupa asa te sfatuiesc dar fa ce vrei dar altceva nu ai ce face decat sa stai cu durere tot timpul bafta :d

| graz a răspuns:

Daca e cariat si te doare foarte tare poate fi o infectie deci e foarte grav sa stai acasa, e mai bine sa te duci la dentist. Daca ti.e frica de dentisti ar fi cazul sa prinzi curaj [nu o sa simti nimic fiindca te anestezeaza] Daca stai asa se poate inrautati situati si poti ajunge internata in spital si nu cred ca vrei asta. Funda? big grin