| GolopențaAdrian a întrebat:

Ma gandesc ca ati vazut ce tornada a fost azi in judetul Calarasi.La noi se pot forma tornade de aceeasi putere cu cele din SUA?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu sunt aceleași condiții geoclimatice.
Acolo sunt câmpii foarte largi, fără munți. Acolo circulația aerului la mari înălțimi nu este afectată de relief și se pot forma celule de furtună destul de largi, și nici vântul nu este influențat de munți. Asta este părerea mea.

| PainTech a răspuns:

Probabil : Nu.
Posibil : Acum se pare ca da.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Dar nu cred ca a fost chiar asa de puternica chiar daca era asa mare

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Adevarat, nu a fost atat de puternica, dar a fost o tornada. Daca conditiile erau altele aveam o tornada mai puternica. Sansele ca acele conditii sa existe? Forarte mici dar ele exista.

https://www.youtube.com/watch?v=lmWh9jV_1ac
https://journals.ametsoc.org/doi/full/10.1175/MWR-D-14-00181.1

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, mai sunt si la noi tornade dar mai rar o data la 7-10 ani depinde de mama natura. Ideea e ca la noi nu prea se intampla, dar in SUA se intampla mai des pentru ca tara aceea e vecina cu 2 oceane la vest si est + Golful Mexic si 3-4 lacuri mari in nord, si curentii de aer cald si rece se aduna formand un ciclon de aer adica tornada.

La noi curentii de aer vin din doua directii: unu, dinspre M. Carpati vine aerul rece si doi dinspre Marea Neagra vin curentii de aer cald astfel viteza vantului creste pe moment ce norii acopera complet soarele iar nivelul de apa al rauriilor creste. Se spune ca luna influenteaza clima si temperatura de pe Terra astfel se intampla tornade, tunami, cutremure, avalanse etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inca ceva, perioada ploioasa face ca aerul sa fie rece, pamantul moale si nivelul rauriilor si lacuriilor sa creasca astfel viteza vantului creste de 100 de ori inmultind cu 3 sau 4, uite si un exemplu https://www.youtube.com/watch?v=8DUm97X7Spg.
Dar aceste tornade care au loc in SUA si pe deserturiile de pe glob sunt din cauza ca incalzirea globala a dat peste cap clima de pe Terra. Un alt factor ar fi poluarea aerului si a atmosferei.

| iAMVi a răspuns:

Niciodată, nu poți compara curenții oceanici cu cei din marea neagră.

| GolopențaAdrian explică (pentru iAMVi):

Da este diferit

| relian a răspuns (pentru iAMVi):

Tornadele nu se formeaza in oceane, asta asa sa stii si tu. Uraganele da, dar tornadele sunt furtuni de uscat in totalitate

| iAMVi a răspuns (pentru relian):

M-am referit că tornadele se formează datorită oceanului care aduce aer rece din larg, și se ciocnește cu cel foarte cald de pe uscat, n-ai înțeles...

| relian a răspuns (pentru iAMVi):

Tot ce se poate, ce spui tu, dar alea au alt nume, nicidecum tornade.Mai citeste,mai informeaza-te.
Daca ar fi dupa curentii tai oceanici,cum iti explici ca in America tornadele se formeaza in Oklahoma? Iara ca idee Oklahoma se afla in mijlocul continetului laughing adica pe uscat,care curenti, despre ce vorbesti?

Eu am inteles f bine ce ai vrut sa spui, adica ca tornadele apar undeva la tarm si in special tarmuri oceanice.
Alea ce spui tu is tot ca si tornadele dar au un alt nume, nu mai stiu cum se numesc, dar sigur au alt nume.Cauta tu si dupa revina si spune cum sta treaba ok?

| iAMVi a răspuns (pentru relian):

Probabil se numeste ciclon, nu mai stiu.
Si daca se afla in mijlocul statului, crezi ca aerul rece nu circula?

| costinvlad a răspuns:

Da, orice este posibil.

| floaredesuflet21 a răspuns:

Nu,chiar nu are cum.Pana si profu' meu de geografie spunea.