| Ioscaa1 a întrebat:

Ma pot angaja in cadrul armatei sau pompieri, politie, etc. fara Bac? M-ar ajuta niste informatii, in Timisoara.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In armata te poti angaja ca soldat profesionist, pe baza de contract, daca ai studiile obligatorii (10 clase). In politie nu te poti angaja fara a face facultatea de politie sau o scoala de agenti de politie si pentru ambele trebuie bacalaureatul.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se mai poate nici in M.Ap.N.: https://dmru.mapn.ro/pages/view/98#cum

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Nu este adevarat, uita-te la pct.6, citez:
"să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu sau să facă dovada absolvirii acestuia, până la data începerii programului de instruire;"
In prezent invatamantul general obligatoriu este de 10 clase.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da! Aveti dreptate!

| Ioscaa1 explică (pentru Ioandelasal):

Am un prieten care lucreaza in unul din aceste domenii(armata) si a vurt sa il bage acolo si pe alt prieten de-al lui, dar nu l-a putut baga pentru ca are doar 10 clase si a spus ca de avea liceul terminat il lua.Deci ma gandesc ca nu e nevoie de bac.Eu oricum am sa merg perosnal sa vad ce si cum e.
Multumesc pentru raspunshappy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioscaa1):

Nu poate merge la scoli militare (academii sau scoli de subofiteri/ maistri militari) fara bacalaureat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu te poti angaja nicaieri fara diploma de bacalaureat. S-au schimbat conditiile si la armata: https://dmru.mapn.ro/pages/view/98#cum
http://politiaromana.ro/......e-angajare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate se duce vorba ca politistii sunt niste analfabeti da nici chiar fara bac

| CPAElites a răspuns:

Mi se pare ca doar la armata nu-ti trebuie diploma de bac.

| Pool77 a răspuns:

Degeaba ai Bac, daca nu treci de probele fizice, plus ai nevoie de o media la Bac sa te selecteze.

| nestiy a răspuns:

Ai nevoie de bac.

| Razvan9023 a răspuns:

Nu te poti angaja fara Bac.