| RiskofDeath a întrebat:

Maine merg la bazin si vreau si eu sa aflu cum sa ma protejez de radiatile ultraviolete care imi afecteaza pielea, am si ulei de protectie, dar vreau sa mai imi dati voi un sfat:X funda:X

3 răspunsuri:
| Annie a răspuns:

Pai uleiul de protectie solara ar trebui sa fie cu spf minim 50 si sa-l aplici inainte cu 15 minute de a iesi din casa, iar dupa ce iesi in apa sa-l aplici din nou pe piele.

| deutzik34 a răspuns:

Specialistii recomanda o serie de masuri pe care fiecare trebuie sa le ia din timp pentru a evita neplacerile provocate de radiatiile luminoase la nivelul ochilor:
1. Apelati constant la beneficiile ochelarilor de soare chiar si in zilele innorate sau pe perioada iernii.
2. Alegeti cu atentie ochelarii de protectie. Ei trebuie sa blocheze in mod cat mai eficient radiatiile UV de tip A si B, pastrand insa o buna vizibilitate, de 75-90%.
3. Verificati cu atentie lentilele pentru a evita diversele imperfectiuni ce ar putea permite patrunderea luminii. De asemenea, ochelarii de protectie nu trebuie sa provoace deformari la nivelul imaginii.
4. Este bine sa alegem lentilele de culoare gri care protejeaza de radiatii fara a deforma culorile naturale.
5. Copiii si adolescentii trebuie sa se bucure de o atentie speciala pentru ca, de cele mai multe ori, acestia sunt cei care petrec o perioada mai indelungata la soare decat adultii.
Foarte importante sunt controalele periodice efectuate la medicul oftalmolog. Astfel, putem tine sub control problemele de vedere si putem primi sfaturi pentru protectia solara in conformitate cu starea de sanatate a ochilor nostri.

| LOReDANa_8414 a răspuns:

1.io cred ca mai bune sunt cremele
2.Nu te expune la soare intre orele 13-17, din cate stiu eu intre orele astea radiatiile sunt puternice