| superpissy40 a întrebat:

Mama mea nu ma lasa sa fac absolut nimic.Nici afara cu prietenii nu ma lasa.Ma tine mereu inchisa in casa.Nu ma lasa sa ma machiez(stiu ca eu sunt frumoasa fara machiaj dar ma mai machiez si eu din cand in cand nu mereu adica rareori),nu ma lasa sa ma pensez(am niste sprancene groase si cica la ea ca sunt bine asa cum sunt ele), nu ma lasa sa imi cumpar haine(de exemplu daca vad o bluza frumoasa si costa 20 de lei cica la mama: las-o incolo ca e scumpa si urata),nu ma lasa sa ma epilez(absolut nicaieri nu ma lasa si ma simt foarte prost), nu ma lasa sa merg pe tocuri(tocuri de 5 cm maxim) si multe alte lucruri.I-am explicat de mii de ori ca peste cateva luni fac 14 ani si ca trebuie sa fiu si eu mai libera.Doamna diriginta a organizat o excursie de 3 zile si mama nu m-a lasat si dansa(doamna diriginta) mi-a si zis ca mama mea sa ma lase mai libera putin.Colegele vor sa iesim afara si mama nu ma lasa.Mama mea imi zice ca am iubit in clasa si nu este adevarat.De ce oare se da ea cu presupusul daca nici macar nu stie? Cum as putea sa rezolv aceasta situatie?
Multumesc mult celor care au citit! Funda.

7 răspunsuri:
| ghostbusters a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu mai esti un copil si ca ai si tu anumite nevoi.cand ii spui ca vrei sa iesi pe afar si ea spune nu intreab-o de ce nu te lasa. vorbeste si cu tatal tau si spune-i oful

| emignon a răspuns:

Asta numai la psihoterapeut se rezolvă.
Mai este un număr de telefon unde puteți găsi o ureche ascultătoare: 116111. Vă recomand să sunați cu prima ocazie când se întâmplă ceva ce nu vă convine,înainte de a vorbi cu mama.

Vă recomand distanțare psihologică de mama și, uneori, chiar deseori distanță verbală, fără a părea ursuză sau mânioasă. Adică e important să găsim și să practicăm în privat acele lucruri care ne definesc ca persoane și pe care alții să nu le observe. Vă recomand de asemenea un curs gratuit de psihologie și faptul de a pune accentul pe construirea și cultovarea personalității și a persoanei dumneavoastră lăuntrice decât pe farduri și înfrumusețare.

Spuneți că mama dumneavoastră nu vă lasă să faceți nimic. Dar văd că aveți internet și mijloacele necesare ca să-l folosiți. De ce nu cereți ajutor unui psihoterapeut? De ce nu căutați pe internet ceva de făcut care vă pasionează și vă interesează? De ce alegeți să stați într-o bulă de pasivitate și negativism în loc să alegeți să faceți ceva ce vă pasionează și vă interesează cu adevărat fără ca mama dumneavoastră să știe? Azi multe studii au loc online. De ce stați în bula de negativism creată de propriile dumneavoastră limitări auto-impuse în loc să faceți ce vă place într-un domeniu unde mama nu se pricepe? Mulțumesc, și succes să aveți!

| 999bianca a răspuns:

Explica-i ca sa te lase putin mai libera ca poate in timp ce cresti si dai de libertate poate sa fie mult mai rau. Adica sa o iei pe cai gresite fiindca nu ai avut de unde sa inveti ca nu ai avut exemple de pe afara. intreab-o daca si mama ei o precdat la fel cu ea si vezi ce raspunde: daca spune da, intreab-o daca ei i-a placut asa inchisa si daca spune nu: intreab-o ca de ce se poarta asa cu tine..mulya bafta!

| Suiram06 a răspuns:

Vai de parintii care nu asculta de copii!

| xMileyOffGiirlx a răspuns:

Mda straight face Exact la fel mi se intampla si mie straight face Adica nu stiu ce sa fac!

| Andrei1332 a răspuns:

Cred ca ai rezolvat da spune-i lu diriga sa vorbească cu maicata ca pe tine mai mult ca sigur nu o sa te asculte.Nu are încredere in tine ca te crede proasta da pe mine tata ma lasă sa conduc la el la serviciu si patronu ii place si nu se gandesc ca as face accident ca acolo la ei in țara copii de 10 ani conduc tractoare si copii nu sunt considerați prosti care dacă merg cu bicicleta se pierd ci ei de mici sunt învățați sa se descurce in viața.Ar trebuii sa te lase si pe tine afara ca altfel o sa intri in depresie

| Gunno a răspuns:

Hey buna,

daca as zice ca toate mamele sunt la fel si iti vor doar binele si tot timpu ca gaina de pui au grija mi-ai da in cap nu?

eu sunt baiat si cand eram cam de varsta ta am fost pus in aceiasi situatie ..nu pot sa zic ca am facut ceva anume sau ca n-am facut

am facut multe prosti daca e sa luam asa de care trebuia sa ma pedepseasca un timp ..mai lung laughing

depinde ce fel de persoana e si cum e ea de fapt ..ai putea so "pacalesti" nu sa fugi de acasa. faci mai rau crede-ma
stiu pe pielea mea, dar daca te intelegi bine cu taicato zi la el sa te lase.el te lasa iesi ..vi acasa ii spui ca te-a lasat taicato
iti pot da mai multe sfaturi pe privat sau massenger
Bafta! si iubiti-va parintii asa cum sunt iei