| sopranaCadaverica a întrebat:

Matusa mea are un apartament de moda veche cu 3 camere, mostenit de la cineva. Oricat de multa curatenie a facut, aerul e imbacsit, unele suprafete (parchet, covoare) nu sunt curatate in totalitate. Ea ar vrea sa apeleze la o firma specializata de curatenie. Casa n-a mai fost locuita de cativa ani, mobile e veche, parchetul la fel, nelustruit, usile murdare de grasime, gresia, faianta patata, sunt pete care ies foarte greu.
O curatenie generala profesionala cam cat ar costa? Orientativ. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu am, ce e drept. Cand se folosea numai parchet din asta, se rascheta periodic, este? Oricum, e ceva luxos, ceva distins, il raschetezi o data. Daca mobila e de zeci de ani, chiar daca nu o fi valoroasa, dar nici aerul nu-l strica. Ma tem ca firma de curatenie va curata, dar aerul nu se va schimba.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Undeva la 500-800 lei maxim.

| minrest a răspuns:

Mai bine face renovare, chiar daca da un pic mai mult. Varuieste, rascheteaza parchetul, ca e pacat sa il schimbe, Iar usile si mobila, depinde cat sunt de valoroase.

| sopranaCadaverica explică (pentru minrest):

A varuit deja - aerul nu s-a schimbat deloc din pacate sad Mobila e de cateva zeci de ani. Ai cumva idee cat costa sa raschetezi un parchet de lemn masiv?

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Problema cu raschetatul, vad ca nu e costul, ci sa gasesti meseriasul, care sa aiba aparat special. Problema e ca nu prea mai vor mesterii sa stea in praful ala dens; prefera sa puna parchet laminat prin simpla asezare. Cauta pe internet.

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu am, ce e drept. Cand se folosea numai parchet din asta, se rascheta periodic, este? Oricum, e ceva luxos, ceva distins, il raschetezi o data. Daca mobila e de zeci de ani, chiar daca nu o fi valoroasa, dar nici aerul nu-l strica. Ma tem ca firma de curatenie va curata, dar aerul nu se va schimba.