| anonim_4396 a întrebat:

Merge pe o placa de baza cu PCIE 1.0 o placa video pe PCIE 2.0 ?

Venită prin Twitter către @tpuro de la @albertomario
6 răspunsuri:
| adi a răspuns:

Nu, nu poate intra in soclu(nu se potriveste).

| VladDu a răspuns:

Luchass... si la placi video difera soclu... iar acesta este pcie

raspuns pentru intrebare: da merge placa videowinking

| nutzu' a răspuns:

Nu cred ca merge...nu are picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soclu (socket, in english) e numai la procesoare. Iar aberează ăștia.
Slotul se potrivește (e același). Și da, o să meargă, dar, o să fie limitată la PCIe 1. 0 16X, că atât duce placa de bază. Oricum, nu sunt diferențe între 1. 0 și 2. 0, e mai mult marketing...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@vladDu, când e vorba de PCIe, crede-mă că nu diferă nimic.
Diferă doar dacă e vorba de o comparație AGP vs. PCIe. Dar nu e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge, doar agp nu se potriveste.