| anonim_4396 a întrebat:

Merge pe o placa de baza cu PCIE 1.0 o placa video pe PCIE 2.0?

Venită prin Twitter către @tpuro de la @albertomario
6 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Da normal ca merge! Iti zic din experienta, nu te lua dupa colegii nostriwinking.

| soseta ucigasa a răspuns:

Da, la fel cum merge pe un surub de 14, o piulita de 10

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge. A nu se confunda mecanica cu electronica. Placa video are un controller care poate schimba modul de lucru al plăcii grafice de la PCIe 2. 0 la 1. 0, așa cum poate schimba și viteza conexiunii PCI de la 16X la 8X, în cazul în care placa de bază suportă doar atât, ș. a.
Dar, ca să fii sigur, pune ultima versiune de BIOS.
Design-ul conectorului PCIe este identic pentru ambele variante, fizic nu există nicio diferență între ele, deci nu trebuie să apelezi la ciocan. happy
Dacă vroiai să infigi o placă video PCIe intr-o placă de bază ce suportă doar AGP, atunci aveai nevoie de ciocan, mai aveai și șanse 100+% să te alegi cu o placă video și o placă de bază făcute bucăți. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fizic placa se poate monta si functioneaza. parametrii de functionare (mai ales viteza de transfer) nu este identica. de asemenea este posibila upgradarea semi(oficiala) a bios-ului placii de baza pentru corectii. la 4870 este irelevanta la xp dar la vista si 7 conteaza evident

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge fizic.performane mai bune cu upgrade de bios dar numai la vista si 7

| maryan_5776 a răspuns:

Nu merge. Am de vanzare un Radeon HD4870 512 mb, placa este noua in ambalaj.