| DomnulMuratura99 a întrebat:

Mi-am cumparat ceva de pe ebay dar nu am pus judetul, daca am pun acel cod postal de la o posta din oras mi-l aduce acolo? care e posta vamala? Si cand mi-am facut contul numele a fost gen marius marius, credeti ca il mai pot ridica? adica am buletinu cu aceeasi adresa dar totusi.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce numesti tu "posta vamala" sunt, de fapt, oficii postale cu asistenta vamala---- cauta, in lista din link, oficiul postal vamal din localitatea de domiciliu: https://www.posta-romana.ro/......1.2016.pdf

Bula
| Bula a răspuns:

Tu va trebuie sa faci dovada ca esti destinatarul pachetului.
1. Vorbesti cu postasul si ii spui ca trebuie sa vina un colet la tine, cu destinatarul "marius, arius".
2. Daca ai pus numele orasului, fara judet, si este nume evident, unic, atunci posta il va gasi, mai ales daca exista si strada si numar unicat in localitate.
3. Tipareste e-mail-ul de confirmare al comenzii (sa se vada si expeditorul! ) si du-l cu tine impreuna cu cartea de identitate pe care este exact adresa de destinatie a coletului comandat.
4. La nevoie poti cere si identificare dupa continut, cand vei declara ce astepti in colet, se va desface in prezenta lucratorilor postali si a ta, iar daca coincid atunci ti se va eelibera coletul. Poate va trebui sa dai si o declaratie pe proprie raspundere, cu copia e-mail-ului anexat.
5. Vei primi coletul dupa clarificarea identitatii si achitarea taxelor aferente.

| DomnulMuratura99 explică (pentru Bula):

Si trebuie sa ma duc acum la posta sa spun ca pe numele acela am o comanda? coletul vine din alta tara pe 22ianuarie

| Bula a răspuns (pentru DomnulMuratura99):

E bine sa le anunti la timp, ca ai facut comanda cu pseudo-nume, care-ti apartine.
Poti sa le lasi si instiintarea in scris, alaturi de e-mail-ul tiparit si copia CI.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai pus orasul si adresa corect nu mai conteaza judetul
insa daca pe colet scrie numele Marius Marius ma indoiesc ca ti l da la posta. Poate daca te duci cu factura

| DomnulMuratura99 explică (pentru suntserios):

Ce factura? Si care e posta vamala? ca la cod postal am luat codu la una din orasu meu

| suntserios a răspuns (pentru DomnulMuratura99):

Pai trebuie sa fi primit ceva pe mail care sa ateste ca ai cumparat respectivele produse.

Habar nu am care e posta vamala in zona ta

| Staif a răspuns:

Mari smecheri va credeti voi!
Daca pe buletinul tau nu scrie "marius marius", nu vei primi coletul. Asta, in caz ca ajunge.