| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat tensiunea cu un tensiometru mecanic şi nu sunt sigură ce valori ar trebui să iau. Când a ajuns acul pe la 125 am auzit prima bătaie, dar se auzea foarte încet.De abia la 120 s-a auzit dintr-odată tare şi a continuat să se audă aşa până la 70, după care a început brusc să se audă din nou foarte încet până la 65, apoi nu am mai auzit nimic.Ce tensiune am până la urmă? 125/65? 120/70?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se ia intre valorile intre care se aude ferm, tare.
Tensiunea ta a fost 120/70.

| Mosotti a răspuns:

Ai aia de la sfarsit, nu aia de tranzitie. Nu lua in seama cand auzi alea. 120 cu 70 ai adica brici de brici, aia mare trebuie sa fie sub 140 ca sa fie normal, si aia mica sa fie cam 50-60 % din cea mare.
Aia mare daca e prea mare se risca accident vascular, aia mica daca e prea mare se risca un infarct.
Asa ca stai linistita, si daca aveai 125 ala erai tot superokey. Si 132 era bine si 135.
Si eu am in jur de 120-130 mai mereu, cel putin pana acum.

| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Ai tensiunea 12 cu 6, respectiv 12 cu 7. Atunci când Îți iei tensiunea a doua oară la scurt timp, e normal sa crească. Dar e o tensiune buna! Sănătate