| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au adus copiii aceștia aminte de BAC!
Eu ca prostul mi-am plastifiat diploma de BAC, atunci nu era ilegal, imoral...
CE POT SĂ FAC SĂ OBȚIN O ALTĂ DIPLOMĂ?
MĂ INTERESEAZĂ SĂ ARATE IDENTIC, frumos făcută tot la filateria Română.

Aș dori o diplomă nouă de BAC dar nu una urâtă că așa am înțeles că li se oferă celor ce pierd diploma, un fel de tichet ca un bilet de tren care ține loc de diplomă de BAC.
Așa am auzit eu. Nu știu dacă este adevărat sau nu!

DACĂ A PIERDUT CINEVA DIPLOMA DE BAC AȘ VREA SĂ ȘTIU CUM ARATĂ CEA DE REZERVĂ!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine un duplicat al diplomei, depunand o cerere la liceul pe care l-ai absolvit, arata la fel ca orice diploma de bacalaureat eliberata acum.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La ce-ti trebuie? Daca nu vrei sa te inscrii la facultate, n-ai nevoie de ea. Iar angajatorii o accepta si asa.

| RxTx a răspuns (pentru doctorandus):

E complicat să îți spun. Eu sunt o pasăre migratoare care îmi mai echivalez din câd în când diplomele prin tot felul de țări mai civilizate care dau note oamenilor in funcție de mulți factori de exemplu https://www.ecctis.com/naric/News%20Story.aspx?NewsID=883
Nu pot să îțî explic prea multe că pe urmă se deșteptă prea mulți si or sa poată să obțină drept de muncă legal în tot felul de țări unde acum nu prea ii lasă pe Români să muncescă meserii mai nobile în mod legal de cât dacă fac încă o dată școala la ei în țara lor!

Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu-ti desfaci diploma originala, din plasticul care este "plastifiat"?
Poti face cateva plastifieri de incercare (poze, cartoane colorate etc,) si sa exersezi scoaterea lor intacta din plastifiere.winking

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Nu stiu, mai, in Olanda bacalaureatul nu se poate echivala, deoarece este considerat doar diploma de intrare la universitate si nu diploma finala. Se pot in schimb echivala calificarile profesionale.

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Informal in Olanda bacalaureatul romanesc este considerat echivalent cu o diploma HAVO sau VWO, ceea ce nu inseamna nicio calificare. Diplomele HAVO sau VWO nu ofera nicio calificare, sunt doar diplome care faciliteaza intrarea in invatamantul superior.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

MULȚUMESC DE IDEE! am găsit firmă care face treaba asta
https://www.olx.ro/......ewuFu.html

https://ro-ro.facebook.com/DeplastifieriDocumente/
mă duc sa plătesc de cât să risc aiurea

Bula
| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Daca exersezi un pic, o poti face si tu. happy

| RxTx a răspuns (pentru doctorandus):

Asta ziceam si eu ca mulți îșî vând sufletul diavolului sa ia bac-ul.
dar mai interesanta este o diploma de atestat profesional de cât bac-ul in multe alte țări. De exemplu in Irlanda când spuneam că sunt inginer toată lumea se purta urât și rece cu mine când am fost învățat să spun că sunt doar tehnician gata a inceput să mă aplaude lumea și să mi-se pună covorul roșu să mi-se ofere job-uri frumoase să se poarte frumos colegii cu mine să trec instataneu de interviuri așa în glumă erau interviurile.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Am incercat sa trag si se exfoliaza cartonul in straturi așa ca pe mine nu ma dau banii afara din casa dar arpeciez profesionalismul
Prefer să fiu operat de un medic si sa nu mă operez singur.
Dacă nu era a mea poate că trăgeam de ea și ii spuneam UPS GHINION
dar așa prefer să dau 100 lei să îsi asume responsabilitatea o firma care poate are cuptor scule echipamente mașinării utilaje aparatura?

| RxTx a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma intereseaza deloc Olanda
nici nu cred ca o sa calc vreo data in acea tara.
eu intrebam daca diploma de rezerva mi-o da din piatra din hartie din carton ce culoare are la asta ma refeream eu daca e patrata daca are poza sau daca arata ca un bilet de tren
si multumesc mi-a dat cineva raspunsul corect

Bula
| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Ti-am scris inainte: exerseaza intai pe alte bucati foliate!
Nu e greu de desfacut, dar procedura are trucurile meseriei... happy

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Faza e ca Olanda nu e unica: a semnat aceeasi conventie europeana de recunoastere a studiilor si calificarilor ca si Romania si alte state europene.

| RxTx a răspuns (pentru doctorandus):

Multumesc mult dar nici nu vreau sa aflu ca exista Olanda pe planeta acesta. pe mine ma interesa sa stiu daca diploma va arata identic sau va fi ca un bon de casa de marcat. ca si estetica ma interesa.

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Mai pe sleau: si eu am diploma de bacalaureat si pe ea nu scrie nimic de vreo calificare.

| RxTx a răspuns (pentru doctorandus):

ASTA E GHINION! ESTI MUNCITOR NECALIFICAT CHIAR SI CU FACULTATE! tocmai asta ziceam
Atestatul profesional se da complet separat de Bacalaureat este un alt examen
Este un examen tehnic pe care daca ai terminat un COLEGIU cu profil tehnic poti susține acel examen și poți obține o altă diplomă independenta de diploma de Bacalaureat. Nu are nici o legătură cu BAC-ul este un examen de sine stătător!