| AleDia a întrebat:

Ne-o dat profesoara sa cautam pe internet 5 teritorii dependente din Oceanul Pacific.Am cautat pe net dar nu am gasit nimic, ma puteti ajuta cu un site sau ceva unde scrie?

1 răspuns:
| Locus a răspuns:

Exemple de teritorii dependente: Dacia (dependentă de Imperiul Roman), Islanda Daneză (dependentă de Danemarca pînă în 1944), Basarabia dependentă de Imperiul Rus sau în prezent insula Sfânta Elena (dependentă de Marea Britanie).
În prezent (2009) există peste 85 teritorii dependente, având o autonomie mai restrînsă sau mai largă.