| GeorgeMihai a întrebat:

Nu inteleg o chestie la aruncare mingii medicinale
"-la aruncarea din poziţia stând depărtat anterio-posterior candidatul poate ridica piciorul din spate cu condiţia ca piciorul din faţă să menţină permanent contactul cu solul."

Tot aruncand mingea cu bratele deasupra capului spre inainte sau sa arunc mingea cu avant dinspre umar cu ambele maini? Sau daca aveti o poza sa imi lasati in mesaj ca nu imi dau seama ce a vrut sa zica.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Arunci mingea cum vrei tu atata timp cat nu ridici piciorul din fata de pe pamant. Daca nu se specifica poti sa arunci asa cum vrei, insa alege tehnica prin care arunci cel mai departe.

| GeorgeMihai explică (pentru CuriousStuff):

Roba de aruncare a mingii medicinale (4 kg. bărbaţi şi 2 kg. femei):
se execută de pe loc, cu ambele braţe, pe deasupra capului spre înainte, într-un sector cu lăţimea de 3 metri şi lungimea de cel puţin 10 metri, câte un candidat;
poziţia iniţială a picioarelor poate fi în sprijin apropiat sau depărtat (lateral sau înainte);
în cazul în care execuţia se efectuează din poziţia stând sau stând-depărtat, candidatul poate să se ridice pe vârfuri fără a se desprinde de pe sol;
la aruncarea din poziţia stând depărtat anterio-posterior candidatul poate ridica piciorul din spate cu condiţia ca piciorul din faţă să menţină permanent contactul cu solul;
în ambele cazuri nu se va călca sau depăşi linia sectorului de aruncare, inclusiv după aterizarea mingii;
candidatul are dreptul la două încercări;
măsurarea aruncării se efectuează de la linia sectorului de aruncare până la urma lăsată de minge, înspre locul de aruncare;
scăparea mingii de către candidat - înainte sau înapoi - este considerată aruncare nereuşită pentru prima încercare. Dacă această situaţie are loc la a doua încercare, candidatul este declarat "Nepromovat", în borderou fiind consemnată performanţa celei mai bune aruncări;

| CuriousStuff a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Ok, atunci poti sa arunci de deasupra capului, poti sa ridici un picior, poti sa te ridici si pe varfuri atata timp cat nu sari/ridici ambele picioare de pe sol, pozitia ti-o alegi tu, cu un picior in fata si unul in spate sau cu ambele picioare la aceeasi distanta de linie. Nu poti arunca de pe umar, trebuie de deasupra capului.
Asa: https://ibb.co/iboW0k

| GeorgeMihai explică (pentru CuriousStuff):

Am inteles.E ciudat ca regulamentu nu da voie ca mingea sa fie aruncata de catre candidat cu avant dinspre umar...e mult mai greu de deasupra capului spre inainte.

| CuriousStuff a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Daca ar da voie asa toti ar trebui sa arunce de deasupra umarului si avand in vedere ca arunci mai mult asa, si distantele s-ar mari pentru a primi note mari sau pentru a fi acceptat, nu ar fi mai usor, tot greu ar fi pentru ca ar trebui sa arunci mai mult.

| GeorgeMihai explică (pentru CuriousStuff):

Evident.Dar am crezut ca e aceiasi aruncare pe care o stiam la orele de educatie fizica pe care l-am sustinut cand eram elev in scoala generala/