| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce să aleg :

Bicicletă Rockrider 520 cumpărată de nouă de la decathlon unde am garanție pe viață la cadru, pipă și ghidon și garanție 2 ani la piese de schimb. Are frâna pe disc mecanică, 24 de viteze. Am avut un rockrider mai ieftin și raport calitate/preț am fost mulțumit.
Preț achiziție : 1350 lei la care trebuie să adaug și protecție schimbator ( 20 lei) cât și protecție pedalier ( 30 lei). În total 1400 lei.

Și am mai găsit pe Facebook o bicicletă White Comp XC cu frâne pe disc hidraulic, echipată schimano, schimbator spate deore, furcă SR Suntour de 120 mm, mărimea mea și roți de 27, 5. Preț 1350 lei. Cică bicicletele cu roti de 29 sunt recomandate persoanelor mai înalte.
Însă vânzătorul, un samsar plictisit, care am impresia că mă duce cu zăhărelul. El are un magazin în care închiriază echipament sportiv ( skiuri, biciclete) și cică se ocupă și de vânzarea bicicletelor SH de calitate. Bineînțeles, are mai multe biciclete de vânzare și atunci când l-am întrebat la cât se referă cadrul unei biciclete care avea mărimea 51, mi-a răspuns că M. Eu m-am uitat prin tabel si 51 la cadru este mărimea XL.

Apoi am găsit pe OLX o bicicletă Devron Pike S2.6 model din 2015. Este echipată full shimano altus cu manete schimbator Tektro. Are suspensie SR Suntour 120 mm, anvelope continental. Arată bine bicicleta ( în poze), apoi și echiparea e bună. Prețul : 1200 RON negociabil. Dar niște poze cu bicicleta prin munți, călărită bine.

Însă anul trecut mi-am cumpărat prima bicicletă și învățat să merg și acum am vândut-o și vreau să iau alta. Știu ce iau pentru că mai mult îmi place MTB decât șosea. Însă mi-e teamă să nu iau țeapă dacă iau bicicletă SH pentru că eu neavând experienta suficientă, mi-e ca toți mă vor lua de prost. Eu m-am uitat la câteva tutoriale pe YouTube, la ce ar trebui să mă uit atunci când cumpăr bicicletă SH, însă na...

Până la urmă vânzătorul are scopul de a-și vinde produsul. Apoi dacă are o defecțiune ascunsă despre care nu știu? Cel cu magazinul de închiriat mi-a zis că oferă și garanție. De două săptămâni sunt foarte indecis și nu știu ce să aleg dintre nou și SH.

Deci bicicletă nouă sau SH?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Nouă, și eu îi caut fratelui meu una ca lumea, i-am luat SH anul trecut și am tot ținut-o în reparații, mai bine te scutești de așa ceva, plus că 1400 nu e chiar o avere. La un preț atât de apropiat de una nouă nu m-aș gândi la SH-ul ăla nici în glumă.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Eu am vrut să merg pe acele biciclete SH pentru că sunt cu frâne hidraulice, iar acestea sunt printre cele mai populare ca frână. Adică îți oferă eficientă de frânare mai mare. Prima bicicletă eu am avut-o cu v brake și mi s-au părut și aceste frâne al naibii de bune. Acum nu știu să fac diferența și am vrut doar să încerc hidraulic. Dar mai bine mă lipsesc de asa ceva decat să arunc bani pe toate rebuturile. Bicicletă nouă cu hidraulic nu îmi permit, însă un 520 de la decathlon cu frână mecanică tot îmi permit. Nu contează ce tip de frână e, pana la urma toate frânează.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai. Si macar ai siguranta ca nu te lasa frana in intersectie.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca iti permiti mergi pe nou. E cel mai ok pentru ca ai siguranta.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Citeam un articol acum ceva timp, de la străini era articolul. Scria că un băiat a cumpărat o bicicletă downhill SH și s-a accidentat rău după ce i s-a rupt furca/ suspensia ( față). Mi-e teamă sa nu o încasez și eu la fel. Poate sunt mai paranoic eu de fel, dar nu prea am încredere în oameni și ce spun ei. Apoi piesele pot fi reglate cât să arate ok când ți-o prezintă și dacă nu știi la ce să te uiți chiar iei țeapă.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Iar ca buget pentru o bicicletă noua cu frână pe disc hidraulic nu îmi permit, doar dacă adun banii. O bicicletă cu frâne hidraulice costă mult, însă până la urmă dacă nu ai buget nu mai faci atâtea figuri. Te mulțumești în limita bugetului admis. Iar o bicicletă scumpă va avea și service-ul tot la fel de scump. Nu contează că e XT, că e deore, că e sram, că are nu știu ce frâne cu nu-știu-ce furcă. Contează să te dai.