| MihaiPavel21 a întrebat:

Nu știu cum să încep și să explic.....Deci am fost cu prietenii mei într-un lac la scăldat unde apa avea maxim 2 metri și jumătate și când am ajuns acolo numai bine m-am băgat în apă.Am înotat(dar nu prea știu să înot, m-am cam străduit) pe unde atingeam bolovanii de jos cu degetele de la picioare.Totul bine și frumos până când nu știu cum am ajuns într-un loc puțin mai adânc și nu mai atingeam bolovanii de jos cu degetele de la picioare, apa îmi ajungea până la bot (eu am 1 metru și 63) am intrat în panică, nu știam să respir, m-am sufocat în apă de vreo 4 ori până când m-a văzut un băiat și m-a adus la mal, practic eu credeam că mor, noroc că m-a salvat băiatul, nu știam cum să fac, ce metodă de înot să încerc....De asta vă întreb pe voi, ajutați-mă cu niște vorbe sau măcar un tutorial pe YouTube cum fac când e apa puțin mai adâncă și cum pot să nu mă panichez și tot ce trebuie să știu!?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la cursuri de înot, n7 se invata pe Youtube

| sierra1 a răspuns:

înotul NU se invață online, du-te la bazin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu te panichezi, mișcări lente te mențin la suprafață. Ca să nu te panichezi e mai greu.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să înveți să înoți, să îți ții echilibrul în apă.
Dar asta nu se face niciodată în ape care ne depășesc înălțimea.

| Liviu a răspuns:

Eu m-am dus de nebun la apa mare, asa am invatat.Nu sunt profesionist, nu stiu sa salvez pe cineva de la inec, dar stiu sa inot pentru mine.Nu imi e frica de apa mare,ci doar de valuri mari,si de curenti de apa,in rest? nu am teama happy Stiu sa calc apa,stiu sa fac pluta, stiu sa inot pe spate, si in mai multe moduri, dar nu sunt profesionist, stiu din fiecare cate putin, cat sa ma ajute cand obosesc.Capu sus, si du-te cu cineva care stie sa inoate la apa peste tine cu un cap, cand vede ca intri la fund, sa te ridice.Si asa vei invata sa inoti, eu asa am facut cand eram pustan pe la 15 ani.O data invatat, nu vei uita veci sa inoti

| RainbowD a răspuns:

Mergi la cursuri de inot. Cu tutoriale nu rezolvi mare lucru. In cazul a fost necesar sa invat sa inot (am practicat aproape 5 ani canotaj) in caz ca ma rasturnam pe apa cu barca. Din moment ce inveti sa inoti, o sa treaca si sentimentul de panica si si frica de apa adanca. Spor!

| Cduncfujndf a răspuns:

Trebuia să înoți normal și să te duci spre mal. Nu e greu să înoți, eu am învățat singură. Știu să înot pe față, în vreo două moduri, pe spate și să fac și pluta. Astea le-am învățat când aveam 12-13 ani, poate chiar 11 dacă nu mă înșel.
Acum am 15, anul ăsta nu am fost să înot deloc. Totuși am și eu frică asta, că poate cad în apă cumva, și nu mai știu să înot.