| sever a întrebat:

O bunica romanca, calatoreste cu nepotelul de 3 ani, nascut in Italia (are certificat de nastere romanesc si pasaport romanesc)din Italia in Romania! De ce acte are nevoie bunica, pentru a putea aduce nepotelul in tara?

Răspuns Câştigător
| kytty a răspuns:

Buna

procura din partea ambilor parinti

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru intrarea in tara nu are nevoie de alte acte decat cele pe care spui ca le are.
La iesirea din tara este nevoie de o declaratie notariala autentica data de ambii parinti.

| antonia09 a răspuns:

In cazul in care la intrarea in Romania copilul a avut doar titlu de calatorie, va trebui sa i se faca pasaport.
Pentru a putea reintra in Italia bunica trebuie sa prezinte o procura speciala din partea parintilor in care este specificat motivul acestei calatorii si perioada.
Pentru mai multe informatii, puteti vizita link-urile de mai jos:
http://www.dreptonline.ro/utile/conditii_calatorie_minori_hotarare.php
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29827
http://www.politiadefrontiera.ro/
Mult succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai întâlnit cazuri dar copilul nu era asa mititel deci nu știu sigur dacă se aplica aceleași norme. Când un minor intra în țară nu are nevoie de nimic, când iese are nevoie de procura de la ambii părinți în cazul în care nu este însoțit de unul din ei. Eu am venit singura în țară la vârsta de 15 ani și nu a avut nevoie de nimic. Cel mai bine cred ca ar fi sa întrebi la agenția de unde ai cumpărat biletul.
Bafta.