| Joker3134 a întrebat:

O doza de energizante pe zi timp de 1an poate sa iti provoace infarct?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca poti sa-l obtii in vreo 6 luni, in ritmul asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dar orice suppliment alimentar, în doză de care nu are nevoie organismul îl face mai vulnerabil la îmbolnăviri ulterioare.

| Andreeush a răspuns:

E dăunător și da, poți face infarct.

| SilentRain a răspuns:

Am avut nevoie doar de o lună pentru am strica inima cu energizantele, încearcă un sa mânci sănătos

| aXy99 a răspuns:

Depinde cata cofeina are. Majoritatea care ti-au spus ca risti sa faci infarct probabil consuma deja 1-2 cafele pe zi, deci mai multa cofeina decat are energizantul ala laughing

Nu, nu vei face infarct, mai ales daca limitezi cantitatea de cofeina si mananci sanatos. Sunt persoane la 100+ ani care beau cafea, alcool si fumeaza zilnic, ce naiba laughing
Depinde de organismul fiecaruia, daca stii ca ai probleme, nu mai consuma.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu stiu de la un medic legist ca daca bei regulat cola gen 1 l pe zi timp de cativa ani iti distruge incet dar sigur inima si ajungi sa mori de tanar. A descoperit ca la acesti bautori inraiti inima este exact la fel la toti (la autopsie). Si gandeste-te ca energizantul e si mai rau decat cola.
O doza pe saptamana e ok dar in fiecare zi...te joci cu sanatatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poţi face infarct.
Astfel, la 10 minute de la ingerare, tensiunea arterială şi pulsul începe să crească. După 15-45 de minute, se atinge nivelul maxim al concentraţiei de cafeină în corp, iar omul începe să se simtă concentrat şi plin de energie.
Nu ai nevoie de energizante, trebuie doar să duci un mod de viaţă sănătos.