| theboyinlove a întrebat:

O intrebare. Am 18 ani. Am voie sa am in bagajul de cala bauturi alcoolice gen Jagermeister daca calatoresc in Sua cu avionul? Compania e KLM. Intreb pentru ca stiu ca acolo e regula ca doar de la 21 de ani ai voie alcool dar eu daca il am in bagaj ce legatura ar avea?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deja ti-ai raspuns singur la intrebare. Un pricipiu din drept valabil pentru toata lumea asta spune asa Nemo censetur ignorare legem (lb.lat), nu o sa traduc asta ci iti explic ce zice si anume nu ai nicio scuza cand nu cunosti legea din tara ta sau din alta tara.
E ca si cum nu stii ca in Malaezia pentru mai mult de x kg de heroina primesti pedeapsa cu moartea, tu aduci scuza ca nu stiai asta pentru ca la tine in tara e altceva, si atunci primesti vorba de mai sus din latina talmacita Nimeni nu se poate scuza invocand necunoasterea legii.
Deci pe scurt nu ai voie ca nu ai 21 de ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai voie sa consumi sau sa detii bauturi alcoolice in avion sau aeroport, sub 21 de ani.
Nu lua nimic cu tine, ca ti le vor confisca la vama.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai voie niciun strop:
"It is illegal for travelers under the age of 21 to import alcohol - even as a gift."
http://help.cbp.gov/......rsonal-use

| Catrice a răspuns:

Sigur, doar nu tu consumi alcool, e pentru vecina din cartier laughing
Plus ca știam ca nu ai voie deloc cu alcool în avion, nici major fiind.