| BursucDinCluj a întrebat:

O intrebare care a ramas fara raspuns dupa sute de generatii.
Ce e aia viata?

Răspuns Câştigător
| Jigokunokishi a răspuns:

Viața este ceea ce este.
Ăsta e cel mai bun răspuns care poate fi dat. Viața însăși nu are nevoie de o definiție, faptul că noi, oamenii, am ajuns la un nivel de dezvoltare al conștiinței care ne permite să ne punem astfel de întrebări, ne permitem să abstractizăm prin gândire lucrurile din lume e ceva aparte, dar care complică multe lucruri și creează totodată și dileme. Până la urmă, viața este ceea ce reprezintă ea pentru fiecare individ în parte. Dacă dorim să răspundem la întrebare nu există un răspuns corect, există răspunsuri care au mai multă logică sau se apropie mai mult de adevăr, dar în final rămâne la latitidunea fiecărui individ să definească viața după propriile posibilități mentale, cognitive. Percepția noastră este subiectivă, așa că dă vieții definiția pe care o dorești pentru că asta va fi cea mai bună pentru tine.
Numa bine!

| sabin89 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

"viaţa este ceea ce este" - un răspuns a la "Un pedagog de şcoală nouă" happy

| BursucDinCluj explică (pentru sabin89):

Foarte frumos

8 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns:

Poate ca filosofia nu a reusit sa iti raspunda, stiinta a facut'o demult.
'Viața este un complex de proprietăți și funcții ale entităților materiale care își mențin existența prin procese biologice precum reglare internă, metabolism și reproducere.'
Wikipedia.
Ce zici de asta? tongue

| SociopatuI a răspuns:

O forma de constiinta pe care o capata vietatile evoluate din compusi organici care s-au format din reactii chimice.

| h379m3973423 a răspuns (pentru SociopatuI):

Ce formă de conștiință are grâul? laughing

| SociopatuI a răspuns (pentru h379m3973423):

Vietate = sf [At: BOJINCĂ, A. I, 108/26 / P: vi-e~ / Pl: ~tăți / E: viu + -ătate] 1 Tot ceea ce are viață (și se mișcă) Si: ființă (18), viețuitoare (5). 2 (Spc) Animal (1). 3 (Îvr) Viață (1). 4-5 (Îvr) Vitalitate (1-2). 6 (Fig; îvr) Însuflețire.

| SociopatuI a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu cred ca dansul facea referire la viata din perspectiva plantelor.

| Vanessika a răspuns:

Viața e o adevarata aventură, poate chiar o lupta pentru putere, bani si faimă, cu urcusuri si coborasuri, cu momente foarte dificile, momente minunate si momente care te uimesc. Totul tine de noi, de felul în care o trăim, de alegerile pe care le facem (chiar si fericirea este o alegere), de felul în care ne purtăm. Poate fi privită ca o călătorie cu trenul in care ne întâlnim cu diverse persoane, care, la un moment dat, coboară din tren(pleca din viata noastra) fie ca ne convine, fie ca le dăm noi afara sau fie ca asa se întâmplă. Oricât de grea ar părea viata, trebuie sa luptăm in continuare. Chiar dacă ai muncit mult si nu ai primit nimic, sa stii ca la un moment dat Dumnezeu iti pune mana in cap. Sa nu ai niciodată "de ce-uri" (ex: De ce sunt sarac? De ce a murit tata?) pentru ca astfel de întrebări nu vor avea niciodată un răspuns, sunt întrebări retorice care ne macină, însă trebuie sa învățăm cum sa le evităm. Crede-ma, totul se întâmplă cu un scop in aceasta viața, important este sa stim cum sa trăim momentele din plin, iar daca peste foarte mulți ani întoarcem capul spre trecut, sa nu ne fie rușine de nimic din ce am facut in viata. Numai bine!