| nukeyly a întrebat:

O intrebare catre un electrician_la intrerupatorul cu led de la baie am 2 fire 190v cand pornesc becu scade la 160v_astai una dar daca am incercat sa schimb intrerupatorul cu led intr-unul clasic fara led, nu se poate ca intra direct in scurt + cu -, care-i solutia? _cand intrerupatorul e oprit si ledul aprins becu led din baie palpaie si da lumina 10%(un economic s-a ars in 2 luni acum e un bec led pornit continuu)

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Becurile cu LED, economice si neoanele nu functioneaza pe intrerupator cu bec de veghe. Schimba-l si ia-ti un intrerupator simplu!

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns (pentru Salontanul):

Sau sa dezactiveze becul de veghe.

| nukeyly explică (pentru Salontanul):

Exista Becuri cu LED care merg pe intrerupator cu bec de veghe_scrie pe ambalaj si daca vanzatorul nu este habarnist iti poate confirma asta_iar economice si neoanele nu functioneaza pe intrerupator cu bec de veghe_da astea nu functioneaza_in sensul ca atunci cand intrerupatorul e stins becul acela de veghe din el omoara neonu si economicu pe repede inainte

| nukeyly explică (pentru nukeyly):

@ Muresan_Marius_Ioan_1975
_becul de veghe e turnat in bloc nu-l pot dezactiva_poate daca-l execut cu forta(un burghiu ceva) dar atunci sigur moare intrerupatorul si nu mai inchide circuitul spre bec

| Salontanul a răspuns (pentru nukeyly):

Chiar nu ma intereseaza. Nu te-am intrebat nimic. Raspunde-i celui ce a intrebat nu mie!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai un scurt undeva, vezi in dulie sa nu ai fir intrerupt ca de aia face scurt cand pui intrerupator normal, si fi atent la polarizări plus la plus si minus la minus, ca degeaba schimbi intrerupătoarele daca nu rezolvi problema, desfă dulia si vezi firele sa nu fie împușcate undeva, si daca in dulie gasesti fire innegrite, alea trebuiesc desfacute din suruburile duliei, si facute alte capete noi firelor si repuse cum erau in suruburile duliei, după aceaa, fi atent cum instalezi intrerupătorul, firele sa fie bine strîănse in suruburi sa faca contact fix si atunci va merge.

| relian a răspuns:

La intrerupator nu exista nici un plus nici un minus nimic.La intrerupator merge un singur fir aia e tot, daca vezi cumva 2 fire alantu este impamantarea.Deci la orice intrerupator vine un fira-FAZA firu ala care are curent pe el.Se leaga la un capat la intreturpator, apoi alt fir pleaca tot de la intrerupator si duce spre bec.Deci pe acest fir, cablu zii cum vrei circula curent, la interupator ai curent tot timpul indiferent de situatie.Cand este inchis atunci spre bec nu mai ai curent,cand e deschis ai curent pana la bec. Ledu ce spui tu din intrerupator e un led care nu face nimic,ala doara e asa ca sa-l vezi tu.
In rest nu stiu despre ce led vorbesti ce bec economic, ce baie.
Reformuleaza si spune ceva mai clar.
Tu trebuie sa te duci la tablou inchizi, scoti siguranta, sau pe toate daca nu stii aia care alimenteaza intrerupatorul cu pricina, scoti intrerupatoru de acolo de tot, si in doza aia vei avea 2 capete de fire.Le desparti sa nu se atinga, pui siguranta si cu stiu eu un creion de tensiune, un aparat de masura masori fiecare fir in parte si vezi care are curent pe el si care n-are. Poti avea acolo si 3 capete de fire, al 3lea va fi cred eu impamantarea, ar trebuie sa fie si de alta culoare ceva galben sau cu galben.La curentul alternativ, adica ala cel ai tu acasa la prize, la intrerupatoare nu exista + sau -. exista doara faza si nul, eventual impamantare.
Deci ce anume vrei sa stii mai exact? Ce nu iti merge tie acolo?

| NGheorghe a răspuns:

Becul led... din baie si
becul led din întrerupător... înseamnă multe leduri.
Rezolvarea ar fi : intrerupatorul bipolar (care are doua intrări si doua ieșiri)

| nukeyly explică (pentru NGheorghe):

@ NGheorghe
sa fie? intrerupatorul bipolar (care are doua intrări si doua ieșiri)
asta nu e pentru2 becuri adica2 circuite separate?

_cat despre instalatie e una din anii 1940 cu fire tesute la exterior old school_stiu ca acum vreo 15 de ani era acolo un intrerupator normal deala ce se rotea 360 grade din ebonita, decedat in timp, s-a inlocuit cu led de veghe interior dupa ce am incercat repetat sa pun unu clasic fara led interior, da nu mergea, bate instant siguranta(cand inchizi circuitul) e + si - deci faza si nul 190 volti ca si cum ar fi fost o priza acolo candva _dar 100% n-a fost.

_normal ar fi trebuir sa fie faza direct la bec(pe tavan) iar spre intrerupator sa coboare nulul tur retur si atunci orice intrerupator ai pune sainchida circuitul n-are cum sa bata siguranta_parerea mea_

| NGheorghe a răspuns (pentru nukeyly):

Intrerupatorul bipolar seamănă cu intrerupatorul dublu... ca mecanism, diferența sta in faptul ca are doar un singur buton.
_normal ar fi trebuit... nulul direct la bec si faza la intrerupator - ca sa nu ai curent la bec cu intrerupatorul stins.
-ori îți vin 3 fire la întrerupător( nulul "tur + retur" si încă o faza doar pentru led - si pe care tu o legi in scurt cu un nul de îți "bate" siguranța.
- ori îți vin 4 fire (nulul+faza si încă doua fire ce îți merg la bec... doar in acest caz poti sa folosești un intrerupator bipolar, ledul de veghe îl legi pe faza si pe un fir ce merge la bec — ceea ce face sa se stingă când becul din baie este aprins. Si doar in acest caz becul-led din baie nu va mai pâlpâi sau nu va rămâne "puțin aprins")
Ca sa identifici firele, cand ai 3, tu trebuie sa scoți becul led din baie, altfel vei avea impresia ca ai doua faze (ori nuluri) când de fapt unul este acel "retur din teoria de mai sus" iar in practica "returul" ce merge la bec de fapt este o faza (ori nulul) pe care vine curent prin bec... si de aceea scoți becul ca sa nu mai vina curent pe "retur".

| nukeyly explică:

_pentru_@ relian___original:
_cand intrerupatorul e oprit si ledul aprins becu led din baie palpaie si da lumina 10%(un economic s-a ars in 2 luni acum e un bec led pornit continuu)
reformulare modificata V2.0
_cand intrerupatorul e oprit si ledul de veghe din interiorul intrerupatorului este aprins iar becul din baie ar trebui safie stins 100%_dar nu e asa_becul LED din baie de 2w DIN TAVAN este aprins, palpaie si da lumina 10% SUPER CHIOARA(un economic s-a ars in 2 luni_ASA CA acum becul din tavan 2w LED este pornit continuu_si ledul din intrerupator este stins intrucat circuitul este inchis tur retur