| anaraffaella a întrebat:

O persoana care a lucrat la fabrica de cauciuc Târgu-Jiu in grupa a2 a de munca ca operator chimist din 1984 pana in 1990 si apoi s-a stabilit la tara si nu a beneficiat de ajutor de somaj pana acum mai poate sa primească somaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus serios intrebarea? Cum sa beneficieze de ajutor de somaj acum, dupa 26-27 de ani? Indemnizatia de somaj se poate cere in maximum 1 an de la data desfacerii contractului individual de munca si numai daca desfacerea a fost din initiativa angajatorului si fara vina salariatului.