| Agnieszka a întrebat:

O prietena din Austria mi-a trimis un colet. A fost la posta, deci nu prin ceva curierat. Mi-a spus ca in jur de 10 zile mi-ar ajunge. Nu stiu daca imi vine la usa sau la posta. Stie cineva cum se procedeaza? Unde imi vine coletul?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

De la posta iti vine o instiintare ca venit pachetul.Te deplasezi tu la posta cu un act de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca a fost trimis prin posta, atunci iti vine la posta. La usa il aduce doar curierul

| Rockat a răspuns:

Vei primi un aviz de la poștă. Apoi va trebui să mergi cu avizul și cu buletinul (sau orice alt act) la filiala poștei care este scrisă pe aviz. Apoi mergi la ghișeul externe (ghișul externe are program mult mai scurt, ar fi de preferat să verifici programul poștei întâi).

| Laurentiu017 a răspuns:

Draga, coletul iti ajunge la posta, postasul vine la tine acasa si-ti da o recipisa, cu care te instiinteaza ca ai primit un colet. Te duci cu recipisa (chitanta) si cu buletinul la posta si ridici coletul de la posta. Coletul sta in posta 15 zile, apoi pleaca retur.