| sopranaCadaverica a întrebat:

O sa iau autobuzul din Pta Romana spre Piata Presei Libere - ajungand acolo, mai e mult de mers pana la Romexpo? Merg drept? Un timp estimat -20, 25 minute?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Traversezi fie pe trecerile de pietoni (în sens antiorar din stația de coborâre), fie prin pasajul pietonal subteran (diferit de cel pentru mașini - în sens invers). Asta dacă vii cu 131. 331 are stație peste drum de Romexpo, e mai aproape să treci pe la trecerea de pietoni.
Timp estimat? scrie pe ecranul din autobuz. Depinde de trafic, dar nu ar trebui să fie mai mult de o oră în cele mai proaste condiții.

| sopranaCadaverica explică:

Multumesc! Si de intors, iau tot 331? Ma intereseaza sa fie undeva aproape de Aviatorilor happy

| mihai69 a răspuns:

Da.
Totuși, de ce e așa greu să deschizi Google maps? Acolo gsești toate informațiile astea, harta locului, inclusiv vedere de sus... Extrem de util pentru orientare.

| sopranaCadaverica explică:

Eu nu am net pe telefon (nu e performant) si cand voi ajunge la fata locului o sa imi aduc aminte doar ce am citit/vazut acasa pe google.

| mihai69 a răspuns:

Nu e musai să te uiți doar pe telefon. O privire aruncată pe o hartă (acasă, la bibliotecă sau oriunde ai acces la PC) face cât 100 de răspunsuri (dintre care multe îs aiurea!) de pe TPU.winking

| sopranaCadaverica explică:

Da, cam asa este. happy
Pentru un concert merg la Romexpo.E primul pentru mine. Uite, offtopic big grin - Vorbeam cu cineva si imi zicea ca nu e permis sa mergi cu un rucsacel acolo sau ceva de genul asta. Mi se pare cam prostesc. E adevarat sau indruga ea verzi si uscate?

| mihai69 a răspuns:

Depinde de condițiile specificate clar pe saitul celor de unde ai luat biletul sau al organizatorilor spectacolului.
Sunt ceva chestii care nu-s permise - informează-te!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romexpo e fix in piata presei. Exista pasaj subteran pentru pietoni.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Romexpo este exact peste drum de statia de autobuz; doar trebuie sa traversezi prin pasaj.

| sopranaCadaverica explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cred ca e o intrebare tampita, dar tot ti-o pun! big grin Pasajul e acelasi pentru pietoni si masini deopotriva? laughing Stiam de unul dar credeam ca e doar pentru vehicule

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Wow! a fost desfiintat pasajul pietonal-subteran de la P-ta Presei? Atunci foloseste trecerile pentru pietoni.