| anonim_4396 a întrebat:

Oare imitația de piele se poate spăla la mașină? E vorba de o poșetă...

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este recomandat.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Risti sa o deteriorezi. Mai bine incearca sa o stergi cu o carpa umeda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt destul de sigur ca vor ramane pete albe de la detergent.
Pielea/imitatia de piele se curata doar cu solutii special concepute.

| aditimus a răspuns:

Abia dupa ce o speli o sa fie imitatie de piele pana atunci...

| Apokales a răspuns:

Din cate stiu trebuie spalata chimic, in spalatorie.

| WhiteLife a răspuns:

Eu am spalat niste ghiozdane, din acelea mai micute, cu fermoar, erau din imitatie. Am cautat sa nu aibe ceva carton la baza si le-am pus la program de 30 de minute. Daca e geanta si are fundul acela tare (cartonat) si daca ai dat o suma mai mare pe ea nu cred ca merita sa incerci. Eventual sa o stergi cu servetele umede, sau da mergi la o curatatorie si sa-i rogi sa-ti spuna cum o poti spala, sau poate au ei ceva sfaturi.

| romeo78 a răspuns:

Niciodată! Imitația de piele este vinilin, din cel care se folosește inclus la canapele, scaun. Există soluții speciale pentru întreținere.

| Panamax a răspuns:

Bineinteles ca se poate spala.
O singura data.

| Devil21 a răspuns:

Buna; De spalat se poate spala dar exista riscul sa se strice/sa se deterioreze cel mai bine o stergi cu o carpa sau o speli la mana pentru ca materialul din piele este foarte pretențios si greu de întreținut