| RAY a întrebat:

Oare se poate trimite prin colet in Romania la un service daca esti in Germania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, vezi. A fost nevoie de sase schimburi de replici ca sa scot de la tine cuvintele "laptop" si "garantie".

Daca spuneai asa din prima, ti-as fi putut spune ca in general service-urile nu se apuca sa faca expeditii de colete externe, si in niciun caz nu o fac gratuit. Plus ca este nevoie sa se si asigure coletul, etc. Plus ca daca laptopul este deteriorat pe perioada unui transport nu poti sa stii a cui e vina: a ta, a service-ului sau a curierului. Apar tot felul de complicatii pe care service-ul vrea sa le evite.

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Evident că se poate. Un service are o adresă, este o firmă (teoretic) și are o persoană de contact.

| RAY explică (pentru johnnny123):

Am sunat si nu se poate din pacate, doar in Romania si asa garantia e doar pentru un an

| johnnny123 a răspuns:

Păi nu ai fost foarte explicit. Eu am înțeles că vrei să trimiți un colet pe adresa unui service.

Ce vrei mai exact să faci?

| RAY explică (pentru johnnny123):

Asta si vreau sa spun, vreau sa trimit daca se strica din Germania la depanero

| johnnny123 a răspuns:

În continuare nu ești deloc explicit, parcă vrei să faci economie de cuvinte.

Ce vrei să trimiți, și în ce scop? Dă și tu mai multe detalii.

Din întrebarea ta nu am putut înțelege decât că vrei să trimiți un colet la o adresă. Atât și nimic mai mult.

| RAY explică (pentru johnnny123):

Man daca am sa fiu in Germania si se strica un laptop si am garantia in Romania si vreau sa-l trimit la depanero ce fac?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Macar un an e garantie internationala

| johnnny123 a răspuns (pentru RAY):

Daca e garantie internationala reala poti sa mergi cu el la service in Germania, nu e nevoie sa-l trimiti in Romania

| RAY explică (pentru johnnny123):

Timp de un an da apoi numai asta e

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asa, vezi. A fost nevoie de sase schimburi de replici ca sa scot de la tine cuvintele "laptop" si "garantie".

Daca spuneai asa din prima, ti-as fi putut spune ca in general service-urile nu se apuca sa faca expeditii de colete externe, si in niciun caz nu o fac gratuit. Plus ca este nevoie sa se si asigure coletul, etc. Plus ca daca laptopul este deteriorat pe perioada unui transport nu poti sa stii a cui e vina: a ta, a service-ului sau a curierului. Apar tot felul de complicatii pe care service-ul vrea sa le evite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am trimis din Romania In Polonia niste colete, dar la granita cu Ucraina era un alt serviciu de distribuire colete din Ucraina, apoi a stat destinatarul la granita Ucrainei cu Polonia. M-a costa cam 800 de RON.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pe banii aia vin in Romania in vacanta