| cnvv a întrebat:

Ok deci a fost cutremur de 5, 5 sau 5, 8. In loc sa ma asez sub o grinda sau sub birou, m-am ascuns sub plapuma pentru ca am uitat pur si simplu tot.
Abia acum mi-am dat seama cat de puternic poate fi un cutremur.
De ce sunt asa de multe cutremure in zona Vrancea?
Si ce pot face in timpul unui cutremur?
Si cum fac sa nu ma panichez (cum am facut acum)?

14 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Fă ca mine, matoleşte-te şi n-o să-l simţi decât când e pe sfârşite.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Laura):

Cand ai timp sa te matolesti la un cutremur?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

N-ai inteles, te matolesti preventiv, 24/7

| Laura a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Din timp, precaut laughing

| Adry05 a răspuns:

Tii minte procedura, trebuie sa te duci langa tocul usii. Eu am retinut procedura si cand mi-am dat seama ca e cutremur pur si simplu am stiut sa ma duc desi si eu ma panichez de obicei.

| sabin89 a răspuns:

Am auzit ca si-au propus rusii sa ne scape de cutremure: ne iau si Vrancea.

| Mayhem666 a răspuns:

La mine nu s-a simtit cine stie ce, a fost placut, parca pluteam pe mare. Eu nu m-am panicat, pana sa realizez ce s-a intamplat, cutremurul deja trecuse. Prima oara am crezut ca am ametit de la atata cola si am crezut ca mi se pare ca se misca patul cu mine, dar intre timp mi-a spus sora mea ca a fost cutremur.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Unde a vazut campionul zilei in siteul TPU la prostie si imbecilitate darrio2007 5.6 la cutremur cand tu ai pus 5, 5 sau 5, 8.
Cu asa campioni ai zilei se face de rusine TPU pentru ca asta pune si calificative false si da si multe raspunsuri gresite

| NAT0 a răspuns:

De ce sunteți așa speriați?rolling on the floor
Eu unul am stat și mi-am terminat meciul de lol și mi-am cerut scuze în conferință că mi-a scăpat portofelul.

1)Că acolo e casa lor, e logic, dăh.
2)Glume.
3)Nimic.
Și acum să-ți zic serios.
1)În Vrancea sunt multe cutremure din cauza presiunilor exercitate din mai multe direcții, se produc ruperi în respectivul loc, acestea fiind specifice zonei Vrancea. Știu că nu ai înțeles mai nimic din definiția asta dar mai pe înțeles seismologii încă cercetează acest fenomen numit cutremur.
2)În general nimic că nu cade blocul/casa/VILA pe tine.laughing Mbine să nu-mi sară ăștia în cap, te pui pe tocul de la ușă, adică deschizi ușa și te pui în locul la ușă de preferabil aia de afară să vadă vecinii ce pijamale avem.laughing
3)Te panichezi că ăsta-i felul tău de a fii. Mie unul mi se rupe că se mișcă mobila.
Asta a fost doar părerea mea și nimic mai mult.

| Desireღ a răspuns:

Mvai, să-mi bag ceva în arfele voastre.
nu aveți cum că*at să provocați un cutremur cu 5 lei în portofel!

*asta pentru iubirile care au spus că și au scăpat portofelul.*

| deeeaqq a răspuns (pentru Desireღ):

rolling on the floor))))))))))
Adevărat.

| TFKatarina a răspuns:

Eu eram chill...ma uitam pe Facebook si frati-miu se juca.Primu a fost mic si m-a intrebat daca l-am simtit, al 2-lea ne-am simtit ca in leagan.=]]]

| TFKatarina a răspuns:

Daca stai la casa, fugi in curte. Daca stai la bloc, baga-te sub tocul usii, dar nu cobori pe scari sau cu liftul. Daca cumva stai la parter mergi afara.Cat despre panica, doar tu te poti auto-calma.