| adrianpetrican a întrebat:

Otelul rugineste? Un robinet din otel poate fi rupt daca tragi de el?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Otelul este fier tratat termic (calit) si da, se poate rugini. Din acest motiv nu sefac robineti din el, doar din diferite aliaje care nu se oxideaza ("ruginesc").
Orice se poate rupe daca forta aplicata depaseste un prag critic.

| adrianpetrican explică (pentru Bula):

Cam cate kilograme?

| Bula a răspuns (pentru adrianpetrican):

Depinde de multi factori tehnici: material, forma, conditii de folosire, etc.

| adrianpetrican explică (pentru Bula):

Din fonta este!

| adrianpetrican explică (pentru Bula):

Ma refer daca un robinet de fonta se poate rupe cu mana

| Bula a răspuns (pentru adrianpetrican):

Fonta este turnata si deseori are si fisuri ascunse. Daca este fortata, la fisura se poate crapa.

| adrianpetrican explică (pentru Bula):

Eu cand trag trag doar de rozeta! deci trag doar de rozeta! nu de altceva!

| Bula a răspuns (pentru adrianpetrican):

Rezeta se invarte, se suceste roata, dar NU se trage de el!
Invata intai cum se foloseste, pana atunci nu pune mana pe ea!
Cere ajutorul unui cunoscator!

| adrianpetrican explică (pentru Bula):

Robinetul meu e ruginit! fonta nu rugiuneste!

| Bula a răspuns (pentru adrianpetrican):

Si fonta se rugineste, fiindca e din fier.
Cheama un instalator si schimba-l pana nu vei ramane fara instalatie sau casa inundata. happy

| relian a răspuns (pentru Bula):

Asa stii tu ca robinetii se fac din aliaje care nu oxideaza? Si care ar fi acele aliaje care nu ar oxida? Robinetii sunt din fonta,iar fonta este tot un otel,deci rugineste laughing iar robinetii din alama sunt din alama,iar din cate eu cunosc alama oxideaza,aluminiu la fel,poate un inox de cea mai buna calitate sa nu Oxideze asa cum sunt lingurile,furculitele,cutile de bucatarie laughing bine vorbesc de cele de calitate, ca sunt si din astea din fier mort.
Otel nu este fier tratat termic, otelu este un aliaj, cauta pe wikipedia asa ca idee. Otelu, fonta sunt aliaje alea fierului cu carbonu.
Deci ce robineti ai vazut tu sau ce materiale ai vazut, auzit ca nu oxideaza?

| relian a răspuns (pentru adrianpetrican):

Fonta rugineste normal,dar ceva mai greu.Tu nu poti rupe un robinet din fonta sau alt mamterial cu mana,nu ai atat forta. Daca tragi de rozeta aia,se poate rupe acea rozeta,asta daca este din aluminiu,pentru ca unele rozete sunt din aluminiu,altele din fier,dar partea de care se prinde rozeta nu este din fonta,aia este din alama, nici pe aia n-o poti rupe cu mana.
Fonta, otelu, cupru, alama et toatne oxideaza, mai repede sau mai incet.Doara inoxu de inalta calitate nu oxideaza,zicem noi,desi si ala oxideaza dar nu rapid,poate in cateva vieti laughing.Vad ca tot intrebi pe aici.Du-te la magazin si intreaba pe ala care vinde robineti,mergi la dedeman si acolo afli, vezi robineti.Cei mai indicatii sunt cei din alama, costa ceva mai mult decat cei de fonta, dar sunt mai buni.
Dintre robineti ca modele, cei mai buni sunt cei cu bila, care sunt de fapt din alama.Vad ca discutati gen sezatoare tu si cu bula, v-ati gasit amandoi laughing mari conoscatori.
Daca vrei sa afli informatii cauta pe wikipedia, acolo scrie cine ce oxideaza.Dar ce am spus eu asa este, nu zic din citite sau auzite, zic din experienta.Is satul de robineti si toate rahaturile astea legate de case laughing

| Bula a răspuns (pentru relian):

Eu cred ca vorbesti singur, fara sa citesti atent intrebarea ("Otelul rugineste?") si raspunsurile mele! tongue
Intrebarea nu a fost generala, despre oxidare, ci a fost precizata RUGINAREA, oxidarea fierului.

RUGINA este oxid de FIER si NU nu de aluminiu, alama sau alte metale sau aliaje (asta pentru cunostintele tale generale).

| relian a răspuns (pentru Bula):

Pune mana si mai invata cate ceva, oxidare nu inseamna ruginire, asa cum crezi tu, sau cum spui. Faptul ca rugina este denumirea populara data oxifarii fierului, nu inseamna ca gata oxidarea=rugina.

Iara eu am spus sa arati acei robineti, sau materiale care nu oxideaza.Am citit foarte bine ce ai scris,ai scris ca robinetii se fac din materiale care nu oxideaza(ruginesc)dar oxidarea este prezenta la mai toate metalele,de aia am si intrebat din ce aliaje se fac care sa nu oxideze.
Nu o da la intors cu mine ca nu tine. Daca totusi nu stiai ce este oxidarea,atunci ai mai aflat ceva nou.laughing Mai baga,mai cauta, cine stie poate.
Eu nu am facut comentarii la intrebare ci la raspunsurile tale, dar e ok daca tine deranjeaza ma abtin, doara voiam sa spun ca nu prea sunt robineti din materiale carbe sa nu oxideze, poate cei din plastnic, pentru ca sunt si robineti de astia laughing

| Bula a răspuns (pentru relian):

Oxidarea nu inseamna totdeauna ruginire, DAR ruginirea TOTDEAUNA inseamna OXIDAREA FIERULUI.
Tu te-ai indepartat de intrebare si ai interpretat exact invers ce am scris.

Doar cei care nu stiu sa dea un raspuns exact dau raspunsuri generale.
Eu am raspuns EXACT la ce s-a intrebat, nu m-am dus pe alte meleaguri, generalizate. tongue

| relian a răspuns (pentru Bula):

Ba nu ai spus deloc exact la ce spui, ai bagat cuvinte de la tine.Arata si mie unde in in intrebarea de fata spune ceva de oxidare? Oxidarea e cuvantul bagat de tine nu cel care a intrebat.Omu a intrebat de ruginire.Acum ca ruginerii i se mai poate spune si oxidare aia e alta poveste. Iara eu am spus ca Oxidarea,am comentat nu la intrebarea ci la comentariu tau,deci tu ai scris oxidare,asa ca eu am spus ceva legat de tine nu de intrebare,nu am fost pe alte meleaguri deloc laughing am comentat exact la oxidare,care inseamna printre altele si ruginire,dar oxidarea nu i se aplica numai fierului,sau otelului, asa ca nu poti sa spui ca oxidarea=ruginire, nu ai cum, pentru ca oxidarea e si la aluminiu si la cupru si la alte elemente.
Tu ai adus in disicutie de oxidare asa ca eu am stat linga tine, daca am fost pe alte meleaguri inseamna ca tu erai linga mine laughing

| relian a răspuns:

Robinetii nu se fac din otel.Se fac din fonta sau alama.Deci nu se rupe, asta pentru ca nu vei avea de ce anume sa tragi, adica nu gasesti un robinet din otel laughingRobineti din inox nu prea am vazut, daca or fi cine stie la ce aplicatii sor folosii.

| RTDRomania a răspuns:

Da, otelul rugineste, doar daca nu e facut din inox si nu stiu daca e posibil sa il rupi, gandeste te ca cu toatea asta, el e inca puternic si daca e sa mai luam si in considerare cat de gros e in carne...