| PPVali a întrebat:

Pana de curand puteam trimite mici obiecte in strainatate ca si scrisori recomandate cu Posta Romana. Mai nou mi s-a spus ca de la Vama nu se mai permite asta si acum orice lucru trebuie trimis ca si colet chiar daca are dimensiuni foarte mici si greutate mica. A mai patit cineva la fel prin Bucuresti/tara? Exista vreo modalitate mai ieftina? Inainte plateam 20-30 de lei acum am de platit si 100 pentru un obiect mic trimis.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astea este legea internationala, pe care trebuie sa o respecte si Romania.
Nu-i normal sa trimiti in plic, alaturi de scrisoare si obiecte, fie ele cat de mici, pentru ca au un alt regim de transport si verificare si nu se fac exceptii pentru nimeni, fiind deja ilegal cu atatea atacuri teroriste si probleme.
Nu exista modalitatea ieftina, preturile sunt la fel pentru toata lumea!
Variantele sunt: obiectele mici se aduna si se trimit toata odata, pentru ca, pana la o anumita greutate veti platii tot atat. Cealalta varianta este: sa nu mai trimiteti deloc, pana vine persoana in tara si i le oferiti personal.

Scrisorile nu mai fac sens zilele astea, deoarece, acum avem: email personal, Skype, Yahoo, FaceBook Messenger si multe alte optiuni de a scrie, asa ca, nu mai vad sensul unei scrisori si a banilor aruncati pe ele.

Am cativa unchi batrani, care inca scriu de mana scrisorile, iar nepotii lor imi scaneaza scrisorile lor si mi le trimit. Deci, si asta este o varianta care NU te costa deloc!

Cat priveste varianta ilegala de a folosii pe cineva de la posta sa arunce plicul la expeditii, asa cum va sfatuieste cineva mai sus, nu as risca asa ceva, pentru ca, va fi automat eliminat la vama, daca nu se gaseste timbrul atasat pe plic cu suma corecta. In plus, noile masini de verificare a scrisorilor, aplatizeaza scrisoarea, pentru a detecta orice obiect in ea.
Deci, nu cred ca ati vrea sa va pierdeti scrisoarea, sau sa aveti probleme cu autoritatile, nu?
Vad ca mentalitatea de a se insela si evita legea, inca exista la unii si mai au tupeul chiar sa o ofere ca varianta viabila.

| NGheorghe a răspuns:

Din Belgia carte Romania este 1€/kg... dar nu la Poștă, ci la firmele private care fac transport regulat (de obicei de doua ori pe săptămână).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e o masura pentru a se evita sustragerile de catre angajati. Poti trimite doar daca ai o relatie la posta si arunca plicul la expeditii.

| PPVali explică:

In strainatate se pot trimite obiecte mai mici, si mai usoare, in plicuri doar ca evident costa un pic mai mult decat o simpla scrisoare sau un document.
Altii platest 2 lire, 5 dolari, uneori 10 iar eu pentru acelasi obiect trebuie sa platesc 30 de dolari.
Am primit din strainatate obiecte mici in plicuri si transportul a costat cativa dolari.