| Marius19881 a întrebat:

Paradoxul Fermi spune si ca, conditiile noastre de pe planeta au fost cumva unice si asta e un motiv pentru care aliens nu sunt peste tot?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Paradoxul Fermi e ca sunt 100.000 de miliarde de stele in univers si enorm de multe exoplanete (planete similare cu pamantul) si totusi aparent suntem singuri. Practic se refera la contradictia dintre faptul ca statistic vorbind e aproape imposibil sa nu existe extraterestrii dar practic nu prea avem dovezi.

| Marius19881 explică (pentru RoCkKiD):

Avand in vedere ca exista planete similare Terrei ce face ca acolo sa nu fie viata? in opinia ta? nu conditiile poate nu sunt exact la fel, eu ce ziceam ...altceva zi tu ce

| RoCkKiD a răspuns (pentru Marius19881):

Conditiile sunt la fel sau daca nu foarte similare, se numeste zona Goldilocks (acea distanta fata de stea care permite existenta apei in stare lichida). De ce nu exista viata nu pot sa iti zic, daca as fi in stare probabil as avea un Nobel pe perete acum.

Din cate stiu, treaba cu existemnta organismelor e o chestie de entropie, daca ai elementele chimice potrivite, un mediu caldut si umed ai foarte mult timp, ai sanse sa te trezesti cu niste organisme.

Ipotezele sunt multe, e posibil ca aparitia vietii sa fie un proces mai dificil decat credem noi, e posibil sa existe si sa fie asa de avansati incat sa nu le pese de noi, e posibil sa existe un fel de bariera naturala, un fel de punct in care civilizatiile tind sa se autodistruga (cum facem noi acum), e posibil sa ne observe ca pe un fel de experiment sau o gradina zoologica (poate au si un serial despre noi cum ne uitam noi la chestiile cu maimute), e posibil sa nu vrea sa interactioneze cu noi (si pe pamant interactiunile intre civilizatii nu au fost niciodata placute si cei din america de sud au cam fost stersi de pe fata pamantului).

Era o figura de stil frumoasa, ca daca ai fi in masina pe autostrada si pe margine ar fi un musuroi de funici, probabil nu te-ai opri la fiecare colonie sa le saluti si sa le zici ca existi, probabil suntem asa de involuati ca nu prezentam interes.

E amuzant ca suntem atat de aroganti incat avem pretentia ca daca exista civilizatii extraterestre care pot calatori in spatiu (chestie mai mult decat SF pentru noi) ar trebui sa vina si sa se prezine.