| Marcelian43 a întrebat:

Pe amazon se plateste doar cu cardul sau pot sa platesc atunci cand ajunge comanda?( coletul vine din alta tara)
Am nevoie sa ridic coletul de la posta sau vine acasa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata, dar absolut niciodata nu vei putea platii cu "plata la livrare", daca marfa vine din alta tara.
Sistemul de plata "ramurs", functioneaza doar in tara ta, pentru ca nici un vanzator strain nu risca sa-si trimita marfa si sa se intoarca neplatita, mai ales cand transportul international este atat de scump si el trebuei sa-l achide de 2 ori, daca tu te razngandesti.
Retine, tot ce comanzi din afara Romaniei, nu pleaca spre tine, decat daca este achitat integral, imediat cum ai dat comanda.
Coletul pana in $100 cu tot cu transport, vine acasa la tine si nu platesti taxe vamale ori TVA pentru el.
Daca nu esti acasa, postasul iti va lasa aviz in usa, iar tu mergi sa-l ridici de la posta.
La peste $100 platesti taxe si esti chemat la oficiul Postal sa platesti intai si apoi sa-ti ridici pachetul.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Se plateste doar cu cardul si trebuie sa ridici tu coletul de la posta. Totusi, nu ar trebui sa iti fie teama. S-au luat anumite masuri pentru protectia cumparatorului. Sunt destul de rare tepele acum.

| mihai69 a răspuns:

Depinde ce anume comanzi și de unde vine. Unele colete vin la poștă, altele le aduce curierul acasă. Nu știu niciodată ce transportator vor alege... (decât dacă alegi tu din start că vrei prin curier - mai scump).
Coletele care vin din UE nu necesită plata niciunor taxe; cele din afară - acolo e altă poveste, în funcție de conținut, proveniență, valoare, vei plăti taxe vamale și TVA.
Plata mărfii se face exclusiv online (cu card) la momentul comenzii.