| Mihnea_4399 a întrebat:

Pe Dumnezeu cine l-a creat?

4 răspunsuri:
| BUBULINA a răspuns:

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Sursa

http://www.gotquestions.org/Romana/cine-creat-Dumnezeu.html

| zorialbi a răspuns:

Pe Dumnezeu nu L-a creat nimeni, El este Creatorul lumii, nu are inceput si nici sfarsit, dar noi nu putem sa intelegem cum este posibil acest lucru cu mintea noastra care este limitata... Ce nu este cu putinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu...pentru ca noi suntem fapturi create de El. E bine daca te framanta astfel de intrebari, inseamna ca vrei sa afli mai multe, dar cel mai bine ar fi sa mergi la biserica, sa vorbesti cu un preot si sa citesti Biblia. Numai binehappy

| alina_1192 a răspuns:

...intrebare fara (un) raspuns (concret)... sad

| hasegawa a răspuns:

Subconstientul nostru, dorinta de a crede in ceva/cineva.
Sa fim realisti nimic nu se intampla fara o cauza si dintr-o cauza anume, asa ca minunile de fapt...nu sunt minuni