| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Pe partea stângă îmi crește barba dar pe partea dreaptă nu, ce aș putea face?
Fundă, logic...

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mai multe grasimi consumate, genoflexiuni cu greutati, de ce? astfel creste nivelul hormonului masculin resposabil cu barba, alte modalitati nu sunt

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Aici ai dat-o rau de tot in bara rolling on the floor)
Iti creste pe moment testosteronul, dar nu creste secretia totala de testosteron. Si nu doar de la genuflexiuni, de la orice exercitiu care necesita greutati mari si este executat corect.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Pe moment desigur dar asta poate avea un efect la cresterea barbei mai pronuntat

http://top-man.ro/ce-facem-cand-nu-creste-barba/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7126460
Linear facial hair growth and the density of facial hair were measured by a photographic method and their relationship to plasma testosterone (T) and dihydrotestosterone (DHT) concentrations was examined in twelve healthy men. In addition, we investigated eight men with coeliac disease in whom we have previously demonstrated reversible androgen resistance. The divergence of plasma T (increased) and DHT (decreased) concentrations in this condition enabled examination of possible independent actions of these androgens on facial hair growth. Linear facial hair growth was significantly reduced in coeliac patients compared with controls and correlated with plasma DHT but not with plasma T concentration. Conversely, hair density was significantly greater in coeliacs than controls and correlated only with plasma T concentration. These abnormalities of facial hair growth and hair density appeared more marked in treated patients receiving a gluten-free diet. These findings suggest that T and DHT may have independent roles in the control of male facial hair growth, i.e. T for hair follicle priming and DHT for promotion of linear growth. The relationship between hair growth abnormalities in coeliac disease and withdrawal of dietary gluten requires further investigation.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Asta nu-mi place la tine. Mereu dai copy-paste. Explica cu cuvintele tale.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Dar nu sunt doctor, speicialist, TPU nu este o comunitate de savanti, doctori

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Nu am facultatea de medicina incat sa ma pot exprima medical

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar cu toate astea crezi absolut tot ce scrie pe net si pare inteligent pentru ca are cateva explicatii stiintifice, desi habar nu ai ce scrie acolo (si nu ma refer la faptul ca scrie in engleza). Nu trebuie sa ai facultatea de medicina sa te poti exprima, atata timp cat ai citit articolul si ti-ai insusit informatiile ar trebui sa poti face asta fara probleme. Parafrazezi ce ai citit.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Eu nu cred in absolut nimic, pentru ca fiecare individ este diferit, nu pot garanta ca o sa-i creasca barba, poate incerca atat, mie asa imi place sa dovedesc ceea ce afirm

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu dovedesti absolut nimic cu un articol scris pe internet pe care nici nu il explici.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

E parerea ta

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Ce treaba are articolul ala cu genuflexiunile?!

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Vezi aia am aflat eu pe net

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

O sursa foarte de incredere presupun rolling on the floor
Ala e un mit, un zvon. Creste testosteronul in momentul in care te antrenezi cu greutati, nu iti inchipui ca daca faci geflexuini in loc de presa o sa fie vreo diferentalaughing
Si...REPET, creste pe moment, dupa scade la nivelul normal, deci nu iti va creste barba.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Acum 21 ore | RAY a răspuns:
Mai multe grasimi consumate, genoflexiuni cu greutati, de ce? astfel creste nivelul hormonului masculin resposabil cu barba, alte modalitati nu sunt

man te plictisesti?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Esti prea negativist trebuie sa dai o speranta omului

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

De ce sa ii creez sperante desarte?
E ca si cum ti-as spune ca ai putea ajunge Mr. Olympia intr-o zi laughing
Sau mie...

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Omul fara sperante nu poate coexista, oameni fara sperante sa-r sinucide, oameni vor sperante mereu, de ce oare daca mereu uni tin diete pentru ca vor sperante

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Lol
Speranta c-o sa-i creasca barba? Ma amuzi.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Macar incearca omule

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Vezi ca RAY spune bine aici totusi.

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce? Sa faca genuflexiuni ca sa-i creasca barba?
Spune bine rau de tot.

Voi trai si eu cu speranta ca mi se va schimba forma bicepsului si voi avea un 'peak' precum Ronnie Coleman. Speranta moare ultima, dar moare si ea pana la urma.
E bine sa ai sperante realizabile.
Sper as castig 6 numere la loto de 10 ori la rand.
Este de o infinitate de ori mai posibil decat sa iti schimba forma unui muschi sau sa iti creasca barba facand genuflexiuni.

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Macar incearca. Incercarea moarte n-are happy.

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Amice, sunt culturisti profesionisti care se dopeaza cu kilograme de testosteron sintetic si fac genuflexiuni cu sute de kg si tot nu au barba laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Daca imi dai macar 2 exemple de asemenea culturisti chiar te cred.

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Stiam cativa si nu ii cautasem in mod deosebit, dar chiar nu imi aduc aminte la ora asta...
Iti zic maine.

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Ok.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Un exemplu relevant ar fi Larry Wheels. Culturist, powerlifter si strongman. A facut genuflexiuni si indreptari cu peste 400 kg. Ce barba are? Cateva fire de par...si-a asezat-o si el astfel incat sa arate ok, dar daca si-ar lasa pe toata fata ar arata foarte rau.

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru RAY):

Ty.

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai cale de scapare

| Louys a răspuns:

Ori esti tanar, ori nu ai un genetic foarte bun pe barba.
Pe la 22-23 de ani o sa iti creasca o barba completa(asta daca ai un genetic care sa iti permita).Mai sunt cazuri in care creste si mai inainte.
In rest, nu ai ce sa faci.

| sskrillex96 a răspuns:

Nu te pot ajuta. Iti pot spune doar ca daca ai gen 16- 17 ani o sa iti creasca uniform mai tarziu. Am avut si eu la fel