| vasile2002 a întrebat:

PENTRU A OBTINE AJUTOR SOCIAL TREBUIE SA MUNCESC IN FOLOSUL PRIMARIE ESTE OBLICATORIE

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e obligatoriu si normal. Se presupune ca soliciti ajutor social fiindca nu ai loc de munca si nici nu esti in incapacitate de munca (atunci ai solicita pensie de boala sau ajutor de handicap). Ajutorul social e modul primariei de a-ti oferi o plata pentru cateva ore de munca.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca legea spune asa
"De asemenea, persoanele apte de muncă care solicită ajutorul social şi care nu realizează venituri din salarii sau din alte activităţi, au următoarele obligaţii:

* să dovedească, din 3 in 3 luni, cu adeverinţă eliberată de Agenţia Teritorială pentru Ocuparea Forţei de Muncă că: sunt înregistrate ca persoane în căutarea unui loc de muncă, nu au refuzat un loc de munca, nu au refuzat participarea la servicii pentru stimularea forţei de muncă, la servicii de formare profesioanală sau participarea la un program de pregătire profesională.
* să presteze lunar, la soliciatrea primarului, acţiuni sau lucrări de interes local.

Acordarea sau, după caz, neacordarea dreptului la ajutor social se face prin dispoziţia scrisă a primarului.
În vederea urmăririi respectării condiţiilor de acordare a dreptului la ajutorul social, se efectuează anchete sociale la interval de 6 luni."
oricum pentru toate lamuririle poti sa citesti tot restul legii
la adresa de mai jos
http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=43

| elena a răspuns:

Da

| nicky a răspuns:

Da, nu stiai ca in Romania nimic nu este gratis?!

| sti a răspuns:

La cât eşti de mare, ai putea macar sa sapi un sanţ...
La muncă mă, nu la întins mâna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oblicatorie nu, obligatoriu da, vasile.