| OtraGheaLa a întrebat:

Pentru amenintari cu moartea si injurii la adresa mea de la o alta persoana se poate sanctioana cu ceva? Cum trebuie sa procedez daca ma duc la sectia de politie?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa depui o plangere chiar si fara o dovada iar daca se repeta sa mergi la politie si cu dovada, dovada fiind o inregistrare video cu respectivul in timp ce te ameninta (daca e posibil), o inregistrare a unei convorbiri fata in fata sau telefonice sau chiar mesaje SMS sau pe diferite site-uri de socializare. Daca mergi la politie ei o sa-ti spuna exact cum sa face plangerea si ce trebuie sa completezi.

3 răspunsuri:
| cristinel375 a răspuns:

Nu prea ai cum sa dovedesti la politie chestiile astea pentru ca nu ai dovezi. Poti pur si simplu sa iei telefonul si sa-l inregistrezi cand iti vorbeste asa si atunci ai o dovada clara urmand ca politia sa-l urmareasca ceva timp sa-i vada tentatiile si asa mai departe. Daca te loveste atunci e alta treaba, poti merge la un control sa vada acolo clar politia, daca o ruptura de ceva sau vreo vanataie si tot asa.

Răspuns utilizator avertizat
| nda a răspuns (pentru OtraGheaLa):

E fapta penala si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda. mergi la politie si depune o plangere in care scrii fiecare cuvintel care ti-a fost adresat. si sa treci si numele martorilor. daca chiar te simti in pericol, du-te la politie cat mai repede.