| JoinTu a întrebat:

Pentru cei care aveți experiențe cu Poșta Română:

Am trimis internațional o corespondență, dar când am ajuns acasă am observat că adresa tipărită pe chitanță pare a fi greșită și scrisă în bătaie de joc (la,,Destinar" este trecută o bucată din adresă, la,,Adresă" este trecut pur și simplu,, America", iar la,, localitate" este trecut numele țării). Fiind plecat din localitate nu am timpul necesar ca mâine (sau, cel puțin, în următoarele 2 zile) să mă prezint la oficiul poștal la care am depus scrisoarea.
Astfel, până revin în localitate, am nevoie urgent de clarificări: adresa trecută în chitanță nu corespunde cu cea trecută pe plic (fiind și cea corectă), prin urmare reprezinta asta un motiv de îngrijorare sau datele de pe chitanță sunt pur și simplu orientative pentru client (expeditor)?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu conteaza ce scrie pe chitanta, conteaza ce scrie pe colet si ce a trecut tanti de la posta in calculator.
Daca e sa ne luam dupa ce scrie pe chitanta nici nu ar avea cum sa fie expediat din moment ce sunt date incomplete.
Si eu am intrebat odata asta la posta (la mine chiar gresise numele destinatarului) si mi-a zis ca doar ce scrie pe colet conteaza