| AhileSemiZeu a întrebat:

Pentru facut programe pe calculator ce limbaje ar trebui sa invat?
Stiu un pic de C/C++, Java si HTML (care dupa unele persoane nue considerat limbaj de programare). Daca vreti dati-mi si mie niste carti sau tutoriale.

4 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Avanatajul Java si C/C++ e ca sunt cross platform. Merg pe linux, windows, android, etc.
In general vad ca astea doua sunt cel mai cautate pe piata fortei de munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde si ce vrei sa faci. Vrei sa faci programare web inveti php, html, js, ajax, css.

vrei sa faci aplicatii desktop inveti c/c++, java, c#, visual basic etc.

Important e sa inveti un limbaj cum trebuie si pe urma treci la altele.

si da html nu e un limbaj de programare.

| gallo56 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da html5 este un limbaj de programare poti face jocuri si multe altele intro pagina web numai cu html big grin

| suntserios a răspuns (pentru gallo56):

Html nu a fost si nu va fi niciodata limbaj de programare fie el html 3 sau 4 sau 5. Este un limbaj de marcar(scripting).