| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

PENTRU O MASINA gen off-road, CARE-I mai buna cutia AUTOMATA sau manuala? + DC?

Răspuns Câştigător
| ro74florin a răspuns:

Manuala
cu reductor
si diferențial blocabil

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pentru orice masina mai buna este transmisia automata, asta e tot.Noi mergem inainte nu inapoi sau nu stam pe loc.Vad unia spun ca manuala ca controlezi mai bine bla bla.Controlezi mai bine ce anume? Astia care controlati mai bine ma gandesc sunteti niste genii, faceti o groaza de aplicatii in acelasi timp, puteti bate orice calculator la orice.Pun pariu ca nu puteti bate nici la sah un calculator amarat, dapai sa conduceti voi mai bine decat un calculator.In sf eu cred c a cei mai in masura sa raspunda la intrebarea asta sunt cei care au condus ani buni ambele masini. Iara eu din pacate pentru unia am condus ambele masini ani dea randu, iar daca ar fi sa aleg as alege automata.De ce? Pt tehnologie,pentru confort, pentru siguranta si pentru orice, simit masina ca te asculta, o simti cum merge, simti daca e ceva nesifur la ea, te simti una cu masina.Intro masimna manuala nu prea ai ce simti ca acolo faci gimnastica, tot timpul scoti, bagi, pedalezi, cum dracu sa mai simti ceva laughing.Eu cred ca astia care tot ii trag cu mamsina manuala nau mers in viata lor cu una automata.Sincer am vorbit cu multi oameni, unia fani, unia dusi deacasa cu manuala, apoi cand au trecut la una autoamata au spus nu le mai trebuie manuala.Nu ai cum controala mai bine o masina manuala decat una automata, pentru ca pur si simplu nu ai cum. Iara aia autoata este superioara celei manuale la toate capitolele. Unde pui ca noua transmisie paruta acum cativa ani depasteste la orice capitol orice transmisie manuala.Si daca cautati pe net si cititi ar fi trebuie sa stiti asta deja.Audi au scos transmisia autoata care bate absolut orice trnasmisie manuala la orice, aia dublu clutch.Nu are egal.Deci pentru cei care tot ii trag cu manuala ii sfatui so lase mai moale, sa conduca tot atat timp si o masina autoata si dupa poate veni sa isi dea cu pararea.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! Pentru o masina off-road sunt bune amandoua insa eu as opta pentru una manuala deaorece masinile SUV cum au tractiune fie pe fata, spate sau integrala merg altfel cand sunt turate de tine la o viteza diferita, indicata de tine pe diferite portiuni de drum la o viteza constanta sau nu.

Sper ca te-am ajutat!

| ro74florin a răspuns:

Manuala
cu reductor

| viata0delash a răspuns:

Daca ai de gand sa o folosesti dupa destinatie atunci varianta buna va fi manual. Simti mai bine masina, detii controlul mai bine.
Daca ai de gand sa mergi cu ea pe strada atunci nu mai conteaza