| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o vacanta in Turcia,parintii fiind divortati,eu fiind de partea mamei(si cu mama ma duc in vacanta)mai am nevoie de procura(acord dinacela de la tata-tata plecat si el in strainatate)?
Am nevoie de pasaport?(am buletin),Cam cat costa pasaportul, si cat dureaza pana mi-l da? Multumescbig grin

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

In primul rand trebuie sa intreb ce varsta ia?
In al doilea rand nu ai nevoie de procura de la tatal tau pentru a parasi tara, atata timp cat pleci cu tutorele legal(mama ta), apropo nu iti trebuie pasaport pentru a pleca in Turcia, dar ca fapt divers iti spun ca pasaportul la urgenta costa 300 de lei, iar in regim normal(10 zile lucratoare) costa maxim 150 de lei(eu atat am dat)

| SwEEtGiRlZ a răspuns (pentru panther2007):

15 ani, si pot sa adresez o intrebare, cand ti-ai facut tu pasaportulbig grin pentru ca daca l-ai facut acum cativa ani poate preturile difera, si multumesc pentru raspunshappy

| panther2007 a răspuns (pentru SwEEtGiRlZ):

Mi-am facut pasaportul anul trecut, dar la mine difera un lucru eu mi-s rezident desi am parintii de origini romane(mama), insa eu nu sunt nascut aici, desi stau de 10 ani in Romania inca nu am dorit sa dau examenul pentru cetatenie. Deci tariful poate diferi nu spun nu, oricum tarifurile sunt asemanatoare, dar daca scotem taxa de rezident platita de mine, tu ai sa platesti mult mai putin de cat mine. Oricum intereseaza-te cu siguranta ai sa afli un raspuns concret

3 răspunsuri:
| PetruM a răspuns:

Nu cred că este nevoie. Uite ce zic ăștia:http://academiademediere.ro/......a-parinti/