| anonim_4396 a întrebat:

Pentru romani plecati in Anglia, mai exact Londra sau pentru cei in cunostinta de cauza. E nevoie de pasaport ca sa poti pleca in Londra sau poti trece doar cu buletinul?
Multumesc si am nevoie de un raspuns concret din surse sigure.

Răspuns Câştigător
| Izu.Punk a răspuns:

Numai buletinwinking

2 răspunsuri:
| PieceSign94 a răspuns:

Doar cu buletinul... U. K este si el un stat intrat in U. E

| Ella_1266 a răspuns:

Buna.
Cand au mers parinti mei au avut nevoie de pasaport dar asta a fost acum cativa ani, nu cred ca mai este necesar.
Pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe zice la condiţii de intrare şi regim de şedere ca "Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Marea Britanie.Intrarea se face în baza paşaportului sau a cărţii de identitate, valabile 6 luni de la data intrării în Marea Britanie."
Acesta e site-ul : http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29865
Pa, pa.