| OOOLEOOO a întrebat:

Pentru trimite un colet in strainatate (prin posta) am nevoie sa platesc ceva taxa sau espedierea este gratuita?

Răspuns Câştigător
| foxi a răspuns:

Depinde de transportator, unii solicita plata aici, altii la destinatia coletului.Dar de regula se plateste anticipat la expeditie!

16 răspunsuri:
| Nevermindd a răspuns:

Da.Depinde de greutatea si valoarea continutului.

| robertpaul a răspuns:

Se platesc taxe. Zilele trecute am fost la posta sa ridic un ramburs, iar in fata mea cineva care voia sa trimita un colet in Italia.Coletul a avut undeva in jur de 5kg-a platit 240 de roni transportul.Mai exista si posibilitatea trimiteri cu autocar Atlassib etc. care cred ca nu-ti vor lua nici jumatate cat iti ia posta.Numai zona unde trimiti sa fie aproape, de zona unde au firmele cu autocare, microbuze sediul.ciao

| anonim_4396 a răspuns (pentru robertpaul):

Atlassib-ul nu a luat niciodata mai putin de 10 euro. Deci, nu poate fi mai ieftin decit la posta.

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vad ca nu ai vazut ce am scris. posta pentru 5 kg a luat 240 de roni.Firmele de curierat international, fie atlassib sau mai stiu eu care, nu-ti ia mai mult de 4, 5 euro pe kg.corect sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru robertpaul):

Nu! Am spus 10 euro. 10x5...
240 lei sint cam 55 de centi. La 5kg!

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am sunat la atlassib, pentru Italia au zis ca ia 10 euro pe kg pana in 5kg, iar peste 5kg pana la 10kg 15euro pe kg.
240 de roni sunt 48 roni calculati pe 1kg, nicidecum 55 de centi pe kglaughing)
Acum am realizat ca ajungi tot acolo indifferent de transport, pentru ca acum 2 ani era altceva.Ce este cu lacomia asta? pe romani?

| OOOLEOOO explică:

Sincer nu inteleg limbajul si batjocora ta. Este o intrebare la carui am nevoie de un raspuns cat se poate de util nu am mai expediat colete in viata mea, nu am de unde sa stiu cum se procedeaza, si am zis ca castig mai mult timp intreband pe acest site decat sa merg pana la posta (care la randul ei se afla in cea parte a orasului)
Poate eu trebuia sa ma gandesc de 2 ori cum sa formulez intrebarea pe care tu o consideri ''inutila'' insa tu trebuie sa te gandesti de 4 ori inainte sa postezi raspunsuri fara sa cunosti sau sa intelegi necesitatile celui ce intreaba.

Iti multumesc.

| OOOLEOOO explică:

Pentru un ''troll'' esti destul de iritant.

| OOOLEOOO explică:

Cum am spus iritant...dar si banal.

| OOOLEOOO explică:

Banal,in cazul jignirilor aduse de tine. Puteai sa-mi spui frumos fara insulte sau sa nu raspunzi deloc, nu ma alarmam asa.
Poate sunt mai ''habarnist'' ca tine insa eu stiu ce ii ala respect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o expediere postala nu este gratuita. Platesti in functie de greutatea coletului, de distanta si de valoarea declarata.

| NevastuicAaA a răspuns:

Se plateste pe kg.Plus alte taxe...

| AxXeL1124 a răspuns:

Normal ca se plateste o taxa.

| VivianneMnt a răspuns:

In primul rand: expedierea, nu "espedierea".
In al doilea rand nimic nu e gratuit in lumea asta, din pacate..asa ca exista, bineinteles o taxa si cand vine vorba de expedierea unui colet. In general pretul difera in functie de greutatea coletului, iar la acesta se adauga taxele vamale si/sau daca alegi servicii suplimentare

| Myyy3 a răspuns:

Logic ca platesti taxa!

| Bogdy997 a răspuns:

Nimeni nu iti plimba coletul gratuit. laughing Evident trebuie platita o suma...