| anonim_4396 a întrebat:

Pirita poate fi considerata piatra semipretioasa?

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu prea! e ceva apropiat de nisip, cuart, ceva in zona asta...

| remus a răspuns:

Nu, este o roca cu un aspect mai stralucitor are in compozitie fier si sulf, sfarimata deasupra une flacari deschise se produc scintei arde sulful, se gaseste in special in minele de cupru alaturi de magnetita, aur, argint, molibden etc.

| jo a răspuns:

Se comercializeaza ca piata pretioasa sub numele de marcasita. Deci da.

| sese a răspuns:

Nu; este o sulfura de FIER (FeS2) si este numita si aurul prostilor.