| IonuţR1995 a întrebat:

Plec in vizita la niste buni prieteni in strainatate, este vreo problema la aeroport daca am multe medicamente in bagajul de cala? Adica, pot trece cu bine?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu te întreabă nimeni ce ai în bagajul de cală. Poate doar în aeroportul de destinație, dacă se face control vamal și nu ai rețetă medicală pentru tot ce ai tu acolo.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tara unde mergi, pentru ca la controlul vamal din tara respectiva trebuie sa declari toate medicamentele si sa ai copie dupa reteta de la medic.
Australia cel putin cere asta la toate medicamentele prescrise de medici, inclusiv la antibiotice.

| Ionu?R1995 explică (pentru Violleta2022):

Este vorba de Anglia, si duc medicamente random, ca au nevoie. mai vine o raceala ceva si cu paracetamol nu o rezolvi prea repede.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionu?R1995):

La raceala nu se ia nici un medicament! Invatati-va sa nu mai luati antibiotice pentru raceala, ca aia nu-i virala!

| mihai69 a răspuns (pentru Ionu?R1995):

Antibioticele nu au nicio legătură cu virusurile, tanti (e)greta!
Ca să nu mai vorbim că la orice răceală e bine să mergi la medic, iar dacă acesta prescrie medicamente, să le iei. Că de aia le prescrie, nu ca să spună vrăjitoarele că nu se iau medicamente la răceală. Of, of, măi măi...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce medicamente ai... pentru cele care se elibereaza cu reteta e nevoie sa prezinti si reteta

| OoBunnyoO a răspuns:

In general, da. Nu te pun sa iti scoti tot din geanta. Doar telefonul, obiectele electronice, obiecte metalice si apa trebuie aruncata. Restul lucrurilor le lasi in bagaj.

| 12lopn a răspuns:

La bagajul de cala poti pune medicamente, important e sa nu le ai in bagajul de mana, pentru ca ti le va retine la vama. calatorie placuta! happy