| MissL a întrebat:

Poate un minor sa calatoareasca international fara a fi insotit de parinti/reprezentati legali? cu acordul parintilor evident! am inteles ca daca, calatoreste cu autocarul se poate face o procura pe numele soferului, dar in cazul in care calatoresc cu avionul? a fost cineva in situatie? stiti cum se procedeaza?

9 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

DA.

Citeste aici:

http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp

...sau aici:

http://www.esky.ro/......cu-avionul

(in special la "intre 2 si 12 ani")

Exemplele pot continua. Deci da, in anumite situatii, cu verificarile de rigoare, se poate. Dar e putin mai greu si mai costisitor.

| dragos9234 a răspuns:

Poti!
Insa nu stiu exact de ce anume ai nevoie.
Un var de al meu a facut asta si a putut.

Răspuns utilizator avertizat
| Diana3 a răspuns:

Da,am fost eu anul trecut.Trebuie sa-ti faca procura pe stewardesa(platesti procura+ 50euro la stewardesa). Poti calatori doar cu companii aeriene romanesti.

| Catalin_Robert_1990 a răspuns:

Poti calatori ....si cu avionu si cu autocarul..cu avionul iti face procura pe insotitoarea de zbor.bafta

| Cacenco_Roxana_1995 a răspuns:

Un minor ca sa calatoreasca trebuie sa fie insoti te un tutore desemnat de parinti

| cata55 a răspuns:

Dai funda.Nu nu au voie minori sa calatoreasca ne insotiti.