| Joker3134 a întrebat:

Politia poate sa afle date din calculatorul tau,de exemplu daca ai planuit sa faci ceva, pot sa se intereseze de activitatile tale ca sa vada daca asta urmareai sa faci?

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Acum doua saptamani am facut un abonament de internet pe PC la un nivel superior celui anterior. Cand am verificat viteza de net am ramas surprins: era cu putin mai buna decat anterior. Am sunat la provider si i-am spus asta. S-a uitat pe datele mele si mi-a spus ca am o placa de retea slaba. Sa iau una mai buna. El nu avea cum sa stie altfel decat uitandu-se in PC-ul meu. Ori eu nu le-am dat voie nicicand. De aici concluzia ca se poate vedea ce ai in calculator dar si pe hard. Politia poate obtine aprobarea de la procuratura sa se uite atunci cand observa ca ai trafic suspect.

| PainTech a răspuns (pentru Salontanul):

1. ISP-ul nu are acces la datele din HDD. Daca asta se intampla cu adevarat inseamna ca ai probleme mari cu securitatea sistemului.
ISP-ul poate vedea ce pagini accesezi, ce descarci, ce incarci. Atat.

2. Poate ca operatorul s-a folosit de adresa MAC a placi de retea ( care contine detalii despre modelul placii ). Adresa MAC este folosita mai ales inainte de primirea IP-ului dinamic.
Sau poate ca tipul stia ca aceasta e cauza principala a acestei probleme. Nu as sari la concluzie ata de repede.

"Politia poate obtine aprobarea de la procuratura sa se uite atunci cand observa ca ai trafic suspect." - Corect. Si are 2 variante :
1. Sa monitorizeze traficul.
2. Sa deruleze o perchezitie acasa si sa confiste HDD-ul.

Politia nu poate vedea ce ai tu pe hard de la distanta. In caz contrar, cum am spus mai devreme, ai probleme mari cu securitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Cativa ofiteri care cauta prin gunoaie - asta se poate intampla.
Se pot confisca si stick-uri USB / DvD-uri.

| doctorandus a răspuns:

Daca Politia considera ca merita efortul, cer mandat si pun un hacker sa-ti sparga calculatorul. In general, Google, Facebook si Microsoft stiu ce faci pe internet. Pentru stergerea hard-discului: http://dban.org/ (nu merge pe SSD-uri).

| SG1995 a răspuns:

Plătuiești un trafic de coco și nu știi cum să fii prins? laughing

| Lioana a răspuns:

Istoricul se poate obtine de la providerul tau de internet. Nu e nevoie sa-ti vada cineva calculatorul.
Asa ca ai grija! Nu fa chestii ilegale!

| Felys a răspuns:

Poate doar daca iti verifica calculatorul, trebuie sa aiba acces la el sa vada pe ce siteuri umblii

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru Joker3134):

Poate te ajuta asta scoti hard din unitate si dai foc sau spargi de nu arde si mai ramane doar de la firma de internet istoria

| jeann a răspuns (pentru Joker3134):

Degeaba stergi informatia de pe hard disk pentru ca log-urile, adica istoricul activitatii tale pe internet din ultimele 6 sau 12 luni(nu stiu exact perioada) nu e stocat la tine in calculator, ci de furnizorul de internet.
De exemplu tu astazi ai acesat tpu.ro la o anumita ora cu un anumit IP. Daca tu ai IP dinamic si il schimbi, e stocat ca tu ai intrat pe alte site-uri cu alt IP. Daca maine ii este alocat altcuiva IP-ul tau de acum, e stocata data si ora la care i-a fost alocat.
Informatiile astea sunt secrete, la fel ca si conversatiile telefonice. Dar politia poate solicita accesul cu mandat de la procuror in cazul in care esti suspect de vreo infractiune si considera ca verificarea activitatii tale pe internet le-ar fi de folos.

| Felys a răspuns (pentru Joker3134):

Indiferent daca stergi istoricul sau chiar formatezi am impresia ca daca se doreste neaparat exista niste programe performante, care nu sunt la indemana oricui sa se poata afla tot ce a fost pe calculator, totusi nu vine nimeni sa te controleze pentru ca intrii pe siteuri de adulti sau mai stiu eu ce

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Zilele trecute am cautat o singura data pe Google un cric pentru masina.
Acum indiferent la ce site ma uit imi apar publicitati cu cricuri, inclusiv pe TPU.

| jeann a răspuns (pentru xerxes1):

Dar nu are legatura cu furnizorul de internet. Google iti afiseaza publicitate cu lucruri pe care le-ai cautat. Poti instala adblocker si nu iti mai apar. Numai ca unele site-uri nu pot fi accesate cu adblocker activ pentru ca ei castiga bani din publicitate. Adblocker poate fi dezactivat si apoi reactivat. Nu e nevoie sa il dezinstalezi si sa il reinstalezi pe urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia de combatere a criminalitatii organizate se ocupa cu acestea. Si da, se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Cumperi o cartela reincarcabila si un telefon, pe care sa functioneze internetul.
Mergi in padure, faci ce doresti, dupa care arunci cartela, spargi telefonul cu un ciocan si-i imprastii bucatile.
E metoda mai scumpa, dar singura cu care nu te mai poate identifica.

| Hammurabi a răspuns (pentru Bula):

După câte știu eu, nici cartelele prepay nu se mai vând fără cartea de identitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Dupa un cod civil implementat nu stiu cand, Facebook se considera ca si spatiu public. Asa ca ai grija ce postezi pe Facebook pentru ca poti fi dat in judecata si tras la raspundere ca si cum si fi spus persoanei respective in fata.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Hammurabi):

Cu cateva zile inainte se dadeau cadou la intrarea unui supermarket, fara nici un act de identitate...
Doar in unele tari este necesara identitatea.

| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Nu-l folosesti pentru asemenea lucruri.

| MadalinG99 a răspuns:

Da, bineinteles, se poate afla chiar usor se duce la firma de unde ai internet si afla.

| dd17 a răspuns:

Nu te mai uita la filme xxx?