| thegodfather12 a întrebat:

Pot avea barba gen Ragnar-rege ca politist?

5 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Am un prieten care e politist si a purtat barba stil Ragnar, dar spune ca e foarte incomod vara, cand te bate soarele in cap, sa iti transpire fata.

| aj3k16lm a răspuns:

Desigur, e vorba de libera exprimare. Insa ti se va atrage atentia foarte des asupra "aspectului neglijent", din partea superiorilor mai ales. Vor incerca sa te forteze, sa se impuna, traind dupa standarde ceausiste. Faptul ca nu intalnim politist cu barba denota ca acestia au fost lipsiti de putere si cuvant in fata reprosurilor, insa nu exista nici o forma de obligatie ori interdictie legate de acest aspect. Nu conteaza neaparat ca e barba "gen Ragnar-rege", ci orice tip de forma ori model.

| thegodfather12 explică (pentru aj3k16lm):

Vad ca jandarmi barbosi sunt, dar politisti nu cred ca am vazut, maxim cu mustata

| aj3k16lm a răspuns (pentru thegodfather12):

Sunt mai tafalogi. Jandarmul deja are parte de mai multa actiune, si denota mai mult respect. In schimb, cand il vezi pe Gogoasa Burta Plina cum nu face un caca toata ziua, iti mai scapa si cate o gluma. Mai ales ca un jandarm da o anumita proba fizica, politist e mai usor sa ajungi. Iar pentru a te asigura ca "urci mai repede scarile", mai lingi un pic si in fund. Majoritatea politistilor pe care i-am vazut (nu toti) nu erau capabili de mai mult decat de vorbe si amenzi. E vorba de auto-stima, ma intelegi? Nu incerc sa fiu ofensiv, insa din pacate, asta e realitatea. Tu nu ai nici o obligatie sa te barbieresti, insa si in viata de zi cu zi (ti-o spun din experienta personala), ca barbos, e destul de greu. Ti se va atrage atentia de foarte multe ori. Daca ai taria de a te impune, nu vei avea probleme cu asta.

| thegodfather12 explică (pentru aj3k16lm):

Probabil te referi la aia de la locala(gardieni publici cu burtile cat Mos Craciun), dar sa intri la academie dai anumite probe si stai in instructie zi de zi