| andreeutzaa a întrebat:

Pot calatorii singura din Italia in Romania si inapoi daca sunt minora? As vrea sa vin la vara in vacanta chiar daca parintii mei nu vor sa vina si vor sa stie daca eu fiind minora(15 jumate) pot sa vin in Romania cu avionul singura, poate insotita de o stewardeza. Daca as putea ar trebui sa faca ai mei un document ceva cum ca ma lasa sa ies din tara la ambasada romana de aici?happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, art.30, ai nevoie de o declaratie(nu procura), autentificata la reprezentantele Romaniei in Italia (Ambasada ori Consulat) prin care mama isi da acordul sa calatoresti in Romania si inapoi in Italia, indicand ca insotitor personalul de bord al avionului. Numai bine!

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu ...nu poti sa calatoresti fara insotitor!
Iar daca este sa pleci cu cineva, trebuie procura semnata de ambii parinti!

| andreeutzaa explică:

Pai,tatal meu numai traieste dar mama acum sta cu o alta persoana impreuna dar nu sunt casatoriti.Deci procura semnata de ea?