| anonim_4396 a întrebat:

Pot da afara cu politia pe cineva daca sta intr-o casa care este pe numele meu dar el are buletinul facut pe acea adresa?(El nu plateste impozit,facturi, nimic)
Acuma a adus o c**va aici care e si casatorita barbatu ei e in alta tara si ea il inseala cu fraierul asta de la mine. Plus mai are si 5 copii din cate am vazut pe Facebook si mai e si de etnie roma femeia aia si imi e frica sa nu imi fure din casa.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce titlu locativ are persoana respectiva in locuinta proprietate a ta, respectiv chirias, l-ai primit in spatiu ca sa poata obtine CI cu domiciliul acolo, este doar tolerat, etc.
In orice caz evacuarea, in aproape toate cazurile, se poate face doar printr-o actiune la judecatoria de care apartine locuinta ta.
Doar daca sta fara nici un titlu locativ atunci poti solicita evacuarea cu politia, facandu-i plangere penala pentru violare de domiciliu daca nu vrea sa plece de bunavoie.

| brokxy a răspuns (pentru Ioandelasal):

El s-a nascut aici e unchiu meu. Dar si tatal lui vrea sa il dea afara pentru ca o aduso pe femeia aia aici. Dar pe ea o poate da afara politia nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru brokxy):

A cui este casa acum? Dacă tatăl tău trăieste, casa nu este a ta. Astfel, casa este a tatălui tău. Acesta dispune de casă. El nu poate să o dea afară numai pe ea. Poliția nu se amestecă în așa ceva. Este nevoie de o hotărâre judecătorească de evacuare, bazată pe un proces. Iar acest proces trebuie să aibă un motiv, bazat pe lege, nu pe faptul că mie nu imi place de concubina unchiului meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru brokxy):

N-are importanta unde s-a nascut, important este daca are vreun drept asupra locuintei. Daca nu are poate fi evacuat.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea este: cum a ahuns sa stea in locuinta si sa primeasca si buletin la aceea adresa?
Daca ai semnat ceva acte in favoarea lui, atunci lucrurile pot fi mai complicate.
Daca esti proprietar si in Cartea Funciara si nu ai semnat personal nici un asemenea act, atunci ii trimiti o notificare prin executor, sa paraseasca casa in X zile, dupa care executorul il poate evacua in strada, chiar cu sprijinul politiei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asculta-l pe Ioandelasal! Este jurist de meserie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ce drept stă el în acea casă proprietatea ta? Cum și când a ajuns să stea acolo? Cum stă acolo cu buletinul făcut cu domiciliu, stabil sau flotant? Dacă este casa propietatea ta, dispui de ea, ai dreptul să vinzi, să o închiriezi. Poți să îi pui în vedere să îți elibereze locuința, dar legal. Asta depinde de dreptul lui de a sta acolo, și cum a dobândit acest drept.

| Catrice a răspuns:

Pai da cum sta ala acolo? E chiriaș?

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident, si poti sa ii si schimbi adresa din buletin, scotand-ul din colocatie, pentru ca e proprietatea ta

| romeo78 a răspuns:

Nu poți face acest lucru fără o sentință judecătorească definitivă și irevocabilă.
Atât timp cât are domiciliul actual la acea locație nu se poate face nimic.
Decât în cazul în care devine violent și obțineți o interdicție de apropiere, da s-ar putea face ceva.
Dar, altfel nu, mai ales că este rudă de gradul I cu cel care este proprietarul prim al imobilului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu decizi. Este proprietatea ta, domiciliul se poate schimba

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Tu de fapt ești nervoasa ca o adus-o pe aia, și fac bumti bumti rolling on the floor are parte de acțiune nenorocitullaughing

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Poți sa faci o plângere la politie.
Boul în loc sa plătească cheltuielile sparge banii cu femeia aia, adică asa cred eu happy
Nasoala situație.