| Ionutza2012 a întrebat:

Pot dona sange daca sunt minora cu acordul parintilor? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai minim 18 ani :)
În acest caz, NU se discută de "acordul părinţilor"!

Vezi alte detalii la linkul :
http://lege5.ro/......n-07072007

http://www.pentruviata.com/cum.html

doneazasange.ro/

http://www.imparte.ro/......e-128.html

Toate cele bune!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, trebuie neaparat sa ai peste 18 ani

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu, in niciun caz. Tre' sa fii majora.

| Ghost963 a răspuns:

Din pacate nu poti.La varsta de 18 poti si trebuie sa respecti urmatoarele chestii:
-greutate peste 50Kg
-să nu fii suferit în ultimele 6 luni intervenţii chirurgicale
-tensiune arterială sistolică între 100 şi 180 mmHg
-femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală
-să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 48 de ore înaintea donării
-sa nu fii sub tratament pentru diferite afectiuni: hipertensiune, boli de inima, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine
Sursa:http://ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ghost963):

Doneaza tu la 50 de kile...

| Ghost963 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce vrei?

| KodrutZ a răspuns (pentru Ghost963):

Daca nu stii, nu comenta. Tre' sa ai minim 65 de kile si sa indeplinesti si anumiti parametri ai singelui si de stare fizica generala. Ai de la CTS Bucuresti scriu timpenii pe site. Eu am donat luna trecuta, nu vorbesc din aiureli de pe site-uri.

| Ghost963 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu fa panarama pentru atata.Ca nu-i ca si cum am luat informatia de pe un site de anunturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ghost963):

Ai luat-o fara sa o verifici personal si fara sa te gindesti un pic. 50 de kile? La ultima donare l-a trimis acasa sa se ingrase pe unul de 62 de kile inaintea mea...

| Ghost963 a răspuns (pentru KodrutZ):

Majoritatea site-urilor pe care le-am gasit au scris ca trebuie 50. N-am donat si nici nu am de unde sa stiu.Deci nu comenta de aiurea. Uite cateva site-uri:
http://cnts.md/? page_id=48
http://www.pentruviata.com/cum.html
http://doneazasange.ro/

| KodrutZ a răspuns (pentru Ghost963):

Da, site-uri de doi lei. Eu ti-am zis ca am donat de mai multe ori si n-am auzit nicaieri povestea cu 50 de kile. Cineva a scris o timpenie si restul au preluat-o...

| Ghost963 a răspuns (pentru KodrutZ):

Am inteles asta ca ai donat si ca trebuie mai mult de 50 de kile, dar n-am de unde sa stiu, deci nu trebuie ca sa faci panarama.

| Ghost963 a răspuns:

Funda?

| Ionutza2012 explică:

Mai, nu are rost sa va certati, serios. Nu stiu cum e si nu vreau sa imi dau cu presupusul dar cred ca poti dona si la 50 kg pentru ca e o greutate normala pentru fete si poti avea greutatea asta si sa fii perfect sanatos. Dar cum spuneam, e doar o parere, nu am de unde sa stiu. Oricum, merci. Cred ca multe dintre conditiile astea sunt exagerate si asta e unul dintre motivele pentru care se doneaza asa de putin.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionutza2012):

Discutam de adulti aici. La 50 de kilograme esti schija. Lesini naibii. Nu stiu cum e partea cu lesinatul, dar vazusem un viteaz care nu a stat in repaus cit i s-a spus dupa donare si era sa pice in bot pe acolo. Care conditie ti se pare exagerata, ma rog? Mie mi se par de bun simt, poate chiar ar trebui introduse analize/teste suplimentare.

| Ionutza2012 explică:

Sub 50 kg da, lesini. Scuze daca ma insel, cum spuneam, nu am de unde sa stiu. E doar o parere.