| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Pot sa am drop frameuri de la praf? La laptop cum sa il curat fara sa il deschid?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In situatii rare poti sa ai chiar si alt laptop din cauza prafului...
De cat timp n-a mai fost curatat?
Al meu din 2016 nu a fost desfacut/curatat, si inca nu am probleme, dar majoritatea trebuie curatate la 1 an-1 an si jumatate (daca nu ai grija maxima de el).

Cum a zis colegul, trebuie desfacut capacul din spate (foloseste surubelnita adecvata, altfel nu o sa desfaci de multe ori suruburile alea, si altele n-o sa mai gasesti usor),
si apoi cu aer comprimat de la o sursa (nu folosi spray cu aer comprimat, ca o sa faci mai rau) aplica un jet constant si potrivit de aer, plimbandu-te peste tot, de la o distanta de 10-15 cm.

Asta poti face chiar si daca nu te pricepi, cu conditia sa lucrezi foarte atent.
Daca gasesti praf intre palele ventilatorului, foloseste o pensula fina si mica (maxim 8-10mm), apoi sufla din nou aer inspre acea zona. NU puternic, sa nu il descentrezi.

Daca dupa curatare merge exact la fel, mai poti incerca sa schimbi pasta termica de pe procesor.
NU tu, daca nu ai mai facut asta: du-l la un centru de depanare.
Recomandat ar fi sa se foloseasca o pasta de calitate (Arctic MX-2 sau Arctic MX-4, Noctua NT-H1, Thermal Grizzly Kryonaut sau Aeronaut, etc)

| PainTech a răspuns:

"Pot sa am drop frame uri de la praf?"
Praful excesiv poate cauza caldura excesiva de urnde pot rezulta pierderi de performanta. Deci da, poti avea frame drop-uri de la praf.

"cum sa il curat fara sa iol deschid?"
Pentru o curatare cum trebuie trebuie deschis.
Apoi poti folosi aer comprimat, precum si un aspirator (exista aspiratoare speciale, dar nu ar trebui sa ai probleme cu unul casnic, cu toate ca nu sunt recomandate )

Daca esti atent nu strici nimic.

Sau daca crezi ca nu te descuri poti sa te duci cu el la un centru de depanare dupa ce se termina situatia asta...